خانه / اعجاز علمی قرآن / اشاره قرآن به جدایی دریاها و مرز میان آب های شور و شیرین

اشاره قرآن به جدایی دریاها و مرز میان آب های شور و شیرین

بسم الله الرحمن الرحیم

موضوع مقاله: اشاره قرآن به جدایی دریاها و مرز میان آب های شور و شیرین

تهیه کننده: بخش اعجاز علمی قرآن (سرکار خانم نجفی، جناب آقای علی نژاد)

مقدمه:

اقیانوس­شناسان به تازگی کشف کرده­ اند که وقتی دو دریا به هم می­رسند با یک­دیگر ترکیب نمی­شوند آب دو دریای همسایه به دلیل وجود نیروی کشش سطحی ترکیب نمی­شوند.

آب دریاهای مختلف غلظت­های متفاوتی با هم دارند و کشش سطحی ایجاد می­کنند گویی که دیواره نازکی بین آن دو برپا شده است.

در اقیانوس اطلس جریان آب شیرینی وجود دارد که آن را گلف استیریم می­نامند این جریان عظیم از سواحل آمریکای مرکزی حرکت می­کند و سراسر اروپا را طی می­کند و به سواحل اروپای شمالی می­رسد.

گلف استریم حدود ۱۰۰ کیلومتر عرض و ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ متر عمق دارد و سرعت آب در سطح آن ۲.۵ متر در ثانیه است و حرارتی که توسط آن انتقال می‌یابد برابر با ۱.۴ پتاوات (۱۵ ۱۰ وات) که برابر است با صد برابر انرژی مصرفی جهان می‌باشد.

اشاره قرآن به جدایی دریاها و مرز میان آب های شور و شیرین

          جریان گلف استریم به رنگ زرد در نقشه اقیانوس آتلانتیک

اشاره قرآن به جدایی دریاها و مرز میان آب های شور و شیرین

مسیر گلف استریم و قاره اروپا و آمریکا

این خاصیت در بسیاری از رودخانه ها نیز وجود دارد.

اشاره قرآن به جدایی دریاها و مرز میان آب های شور و شیرین

در شهر توریستی اسکاگن در دانمارک در جایی که دریای بالتیک و شمالی به هم می­پیوندند نیز این پدیده دیده می­شود، که به معرفی آن می پردازیم.

اسکاگن[۱]

اسکاگن، شهری توریستی است در شمالی­ترین نقطه دانمارک و در شبه جزیره یولند، واقع شده است. در این مکان دو دریای بالتیک و شمال به هم برخورد کرده و موج متوالی زیبائی ایجاد می­کنند.

اشاره قرآن به جدایی دریاها و مرز میان آب های شور و شیرین

این منطقه صدها سال است که گردشگران را به خود جذب می­کند. عده ای از اندیشمندان اسلامی تلاقی این دو دریا را نمادی می­دانند از قدرت الهی که در آیه «مَرَجَ الْبَحْرَیْنِ یَلْتَقِیَانِ* بَیْنَهُمَا بَرْزَخٌ لَّا یَبْغِیَانِ» {سوره الرحمن: ۲۰و۲۱} بدان اشاره شده است.

اشاره قرآن به جدایی دریاها و مرز میان آب های شور و شیرین

در این سایت که مربوط به سفارت جمهوری اسلامی ایران در دانمارک می باشد، یکی از مناطق زیبای گردشگری، مربوط به محل وقوع چنین پدیده ای می­باشد.

اشاره قرآن به جدایی دریاها و مرز میان آب های شور و شیرین

در سوره الرحمن آیات ۱۹-۲۰-۲۱-۲۲ به این موضوع اشاره شده است:
 (۱۹. دو دریا را به گونه ای روان کرد که با هم برخورد کنند.۲۰. اما میان آن دو حد فاصلی است که به هم تجاوز نمی­کنند.۲۱. پس کدامین نعمت­هاى پروردگارتان را انکار میکنید؟۲۲. از آن دو، مروارید و مرجان خارج می‏شود.) [۱]

در این لینک فیلمی از این دو دریا و خلقت زیبای خداوند نشان داده شده است.

بیشترین دلیلی که باعث وقوع چنین پدیده ای می­شود غلطت شوری و شیرینی دریاهاست که باعث جلوگیری از ترکیب آنها می شود در آیات دیگری از قرآن نیز به طور دقیق به این موضوع اشاره شده است:

سوره مبارکه فرقان آیه ۵۳:
 (و اوست کسی که دو دریا را موج زنان به سوی هم روان کرد این یکی شیرین و آن یکی شور و تلخ است ومیان آن دو حریمی استوار قرار داد.) [۲]

سوره مبارکه فاطر آیه ۱۲:
 ( این دو دریا یکسان نیستند: یکی آبش شیرین و گواراست و یکی شور و تلخ، از هر دو گوشت تازه می­خورید، و از آنها چیز­هایی برای آرایش تن خویش بیرون می­کشید و می­بینی که کشتی­ها برای یافتن روزی و غنیمت، آب را می­شکافند و پیش می­روند، باشد که سپاسگزار باشید.) [۳]

سوره مبارکه نمل آیه ۶۱:
 ([آیا شریکانى که می پندارند بهتر است‏] یا آن کس که زمین را قرارگاهى ساخت و در آن رود­ها پدید آورد و براى آن، کوه‏ها را [مانند لنگر] قرار داد، و میان دو دریا برزخى گذاشت؟ آیا معبودى با خداست؟ [نه،] بلکه بیشترشان نمی دانند.) [۴]

 

نمامتن تهیه شده توسط گروه باور باران اشاره قرآن به جدایی دریاها و مرز میان آب های شور و شیرین

 

منابع:

[۱] سوره مبارکه الرحمن آیات ۱۹ تا ۲۲: «مَرَجَ الْبَحْرَیْنِ یَلْتَقِیَانِ* بَیْنَهُمَا بَرْزَخٌ لَّا یَبْغِیَانِ* فَبِأَیِّ آلَاء رَبِّکُمَا تُکَذِّبَانِ * یَخْرُجُ مِنْهُمَا اللُّؤْلُؤُ وَالْمَرْجَانُ

[۲]سوره مبارکه فرقان آیه ۵۳: «وَهُوَ الَّذِی مَرَجَ الْبَحْرَیْنِ هَذَا عَذْبٌ فُرَاتٌ وَهَذَا مِلْحٌ أُجَاجٌ وَجَعَلَ بَیْنَهُمَا بَرْزَخًا وَحِجْرًا مَّحْجُورًا»

[۳] سوره مبارکه فاطر آیه ۱۲: «وَمَا یَسْتَوِی الْبَحْرَانِ هَذَا عَذْبٌ فُرَاتٌ سَائِغٌ شَرَابُهُ وَهَذَا مِلْحٌ أُجَاجٌ وَمِن کُلٍّ تَأْکُلُونَ لَحْمًا طَرِیًّا وَتَسْتَخْرِجُونَ حِلْیَهً تَلْبَسُونَهَا وَتَرَى الْفُلْکَ فِیهِ مَوَاخِرَ لِتَبْتَغُوا مِن فَضْلِهِ وَلَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ»

[۴] سوره مبارکه نمل آیه ۶۱: «أَمَّن جَعَلَ الْأَرْضَ قَرَارًا وَجَعَلَ خِلَالَهَا أَنْهَارًا وَجَعَلَ لَهَا رَوَاسِیَ وَجَعَلَ بَیْنَ الْبَحْرَیْنِ حَاجِزًا أَإِلَهٌ مَّعَ اللَّهِ بَلْ أَکْثَرُهُمْ لَا یَعْلَمُونَ»

[۵] ویکی پدیا- گلف استریم

[۶] ویکی پدیا- اسکاگن

[۷] سفارت جمهوری اسلامی ایران- جاذبه های گردشگری دانمارک

 

پیوست:

[۱] به دانمارکی: Skagen

دوباره امتحان کنید

TEJASEN1

صحبت های رئیس گروه آناتومی دانشگاه چیانگ مای تایلند در مورد قرآن

نظر پروفسور Tejatat Tejasen رئیس گروه آناتومی دانشگاه چیانگ مای تایلند در مورد قرآن: در …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked