خانه / اعجاز علمی قرآن / اعجاز عددی قرآن

اعجاز عددی قرآن

بسم الله الرحمن الرحیم

موضوع مقاله :

اعجاز عددی قرآن

تهیه کننده :  بخش اعجاز علمی قرآن  ( آقای علی نژاد )

مقدمه :

اعجاز عددی قرآن، یکی از شگفتی های نوظهور قرآن در عصر ریاضی و کامپیوتر می باشد ولیکن این بخش از اعجاز حیرت آور قرآن  به دلیل انحرافاتی که در دکتر رشاد خلیفه مصری( مطرح کننده نقش عدد ۱۹ در قرآن) ایجاد شده بود، نه تنها از طرف آتئیستها مورد نقد قرار میگیرد و بطور کامل رد می شود بلکه بعضا از نظر مسلمانان هم مورد نقد قرار میگیرد. در مقاله پیش رو مقدمه ای از این مبحث فوق العاده قرآن را بیان می کنیم و امید داریم متفکران با مطالعه مقاله مختصر فعلی و تحقیق و تفکر در بخش حیرت آور این بخش از اعجاز قرآن، به بینش و اطلاعات کافی دست یابند و در اطلاع رسانی به موافقین و مخالفین همکاری نمایند. در سایت باورباران نمونه ای از مقاله های اعجاز عددی قرآن، همراه با محاسبات دقیق و حتی بصورت دستی و با ارائه اسناد قوی انجام گرفته است که نمونه فوق بشری آن در آیه “بسم الله الرحمن الرحیم” (۱) می باشد، که مطمئنا مطالعه مقاله و پاور پوینت روابط اعجاز عددی، فقط و فقط در این چهار کلمه ، برای حققت جویان حجت می باشد.

چرا زبان ریاضی و نقش اعداد در قرآن، دارای اهمیت می باشد؟

۱٫ زبان ریاضی، زبان جهانی است، انسان­ها اهل هر کجای زمین باشند و پیرو هر آیینی باشند و به هر زبانی تکلم کنند و از هر نژادی باشند، در معادلات ریاضی و نتایج چهار عمل اصلی متفق القولند.

۲٫ زبان ریاضی برخلاف زبان کلمات قابل تفسیر و تاویل و ترجمه نیست، اما و اگر بر نمی­دارد، شرط نمی­ پذیرد، نه نسبی هستند و نه مبهم، نمی­ توان گفت ۴ بودن حاصل­ ضرب ۲ در ۲ را مشروط به قضیه ی دیگری کرد و برای آن کلماتی چون اما و اگر و چنانچه به کار برد.

۳٫ دلیل سوم اینکه زبان ریاضی از دقت بیشتری برخوردار است و اندازه­ گیری زمانی یا مکانی دقیقی را میسر می­ کند.

 

روزگاری، ناقه صالح، اعجاز بوده اما ناقه دوران ما معجزه ریاضی قرآن است. همانطور که مشرکین مکه، در مقابل ذوق ادبی قرآن مبهوت شده بودند، پس باید معجزه جاوید همه زمانها در قرن کامپیوتر و الکترونیک به طریقی دیگر خود بنمایاند، زیرا که قرآن آخرین کتاب خدا برای جامعه بشریت است و صد درصد باید دلیل محکمی برای آسمانی بودن خود در قرن کامپیوتر داشته باشد.

نقش اعداد، به ویژه عدد ۱۹،  با استناد به تاکید خداوند در قرآن:

34

تاکید قرآن بر اهمیت عدد ۱۹ در آیه های ۳۰ و ۳۱ مدثر

آیه ۳۰: «عَلَیْهَا تِسْعَهَ عَشَرَ»

(نوزده نفر (از فرشتگان عذاب) بر آن گمارده شده‌اند!)

سوره مبارکه مدثر آیه ۳۱: 

« وَمَا جَعَلْنَا أَصْحَابَ النَّارِ إِلَّا مَلَائِکَهً وَمَا جَعَلْنَا عِدَّتَهُمْ إِلَّا فِتْنَهً لِّلَّذِینَ کَفَرُوا لِیَسْتَیْقِنَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ وَیَزْدَادَ الَّذِینَ آمَنُوا إِیمَانًا وَلَا یَرْتَابَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ وَالْمُؤْمِنُونَ وَلِیَقُولَ الَّذِینَ فِی قُلُوبِهِم مَّرَضٌ وَالْکَافِرُونَ مَاذَا أَرَادَ اللَّهُ بِهَذَا مَثَلًا کَذَلِکَ یُضِلُّ اللَّهُ مَن یَشَاءُ وَیَهْدِی مَن یَشَاءُ وَمَا یَعْلَمُ جُنُودَ رَبِّکَ إِلَّا هُوَ وَمَا هِیَ إِلَّا ذِکْرَى لِلْبَشَرِ»

(ماموران دوزخ را فقط فرشتگان (عذاب) قرار دادیم، و تعداد آنها را جز برای آزمایش کافران معیّن نکردیم تا اهل کتاب [= یهود و نصاری‌] یقین پیدا کنند و بر ایمان مؤمنان بیفزاید، و اهل کتاب و مؤمنان (در حقّانیّت این کتاب آسمانی) تردید به خود راه ندهند، و بیماردلان و کافران بگویند: «خدا از این توصیف چه منظوری دارد؟!» (آری) این گونه خداوند هر کس را بخواهد گمراه می‌سازد و هر کس را بخواهد هدایت می‌کند! و لشکریان پروردگارت را جز او کسی نمی‌داند، و این جز هشدار و تذکّری برای انسانها نیست!)

 

آفریننده ذوالجلال و عظیم الشأن با آیه ۳۱ سوره مدثر به ما یاد می ‏دهد که چرا عدد ۱۹ را انتخاب کرده است و پنج دلیل زیر را بیان می‏ فرماید :

۱)  بی ایمانان را آشفته سازد.

۲)  به خوبان یهود و نصارا اطمینان دهد که قرآن آسمانی است.

۳)  ایمان مؤمنان را تقویت نماید.

۴)  تا هر گونه اثر شک و تردید را از دل مسلمانان و خوبان یهودیت و مسیحیت بزداید.

۵)  تا منافقین و کفار را که سیستم اعدادی قرآن را قبول ندارند رسوا سازد.

خداوند متعال در آیه ۲۸ سوره مبارکه جن می‌فرماید:

«لِیَعْلَمَ أَن قَدْ أَبْلَغُوا رِسَالَاتِ رَبِّهِمْ وَأَحَاطَ بِمَا لَدَیْهِمْ وَأَحْصَى کُلَّ شَیْءٍ عَدَدًا »

(… و [خداوند] هر چیزی را به عدد شماره کرده است.)

که این شمارش شامل سوره ها،آیات، حروف و حتی حرکات قرآن نیز می باشد.

اولین بیان کنندگان اعجاز عددی قرآن :

عبد الرزاق نوفل و رشاد خلیفه (بیوشیمیست مصری تبار آمریکایی)،جز اولین کسانی بودند که بحث اعجاز عددی قرآن را مطرح کردند که در این بین تحقیقات نوفل در مورد تساوی تعدادی از کلمات در قرآن بوده و نظریه رشاد خلیفه بیان کننده نقش عجیب عدد ۱۹ در قرآن

رشاد خلیفه با انتقال کلیه آیات قرآن در کامپیوتر و بررسی ها متعدد و با الهام از آیات ۳۰ و ۳۱ مدثر متوجه روابط شگفت عددی ۱۹ در قرآن گردید که با نظم خاصی چیدمان شده اند.این کشفیات در حدود سال ۱۹۷۴ میلادی صورت پذیرفت که خود این عدد شامل نکته جالب توجه ای می باشد.

۱۹۷۴ شامل دو عدد ۱۹ و ۷۴ می باشد که عدد ۷۴ را می توان به نوعی ۷۴ امین سوره قرآن یعنی مدثر در نظر گرفت که رمز ۱۹ قرآن در آن کشف گردیده است.

نکته قابل ذکر اینکه، رشاد خلیفه در ادامه اکتشافات خود، دچار اشتباهاتی گردید که از جمله بزرگترین آنها حذف دو آیه آخر سوره توبه به دلیل اینکه با روابط اکتشافی ایشان سازگار نبود  و این یعنی زیر سوال رفتن عدم تحریف قرآن. رشاد خلیفه معتقد بود این دو آیه توسط اصحاب پیامبر و در وصف پیامبر به آن اضافه شده است که امروزه این دو آیه در قرآن های آمریکایی حذف می باشد.

 

تفاوت قرآن مسلمانان با قرآن آمریکایی (که بر اساس نظریه رشاد خلیفه می باشد) در تعداد آیات سوره توبه می باشد.

35

36

حال سوال اینجاست: این مورد اختلافی چگونه باید رفع شود و تفاهم ایجاد شود؟ اینکه کلا سیستم ریاضی کشف شده ایشان را که در موارد بسیار زیادی درست می باشد نادیده فرض کنیم، درست است؟

یا اینکه باید تلاش کنیم جوابی مناسب بر اساس همان سیستم ریاضی کشف شده و بی ­نهایت کشف نشده، قرآن ارائه کنیم؟

آیا انحرافات ایجاد شده توسط رشاد خلیفه، دلیلی بر انکار اصل موضوع اعجاز عددی قرآن می تواند باشد؟

جواب این سوال، توسط یکی از اساتید اهل فن و توانمند در باب اعجاز عددی داده شده است که با کشف هزاران فرمول و قاعده منظم از عدد ۱۹،  اثبات می کند که اتفاقا با وجود این دو آیه نظم عددی قرآن برقرار می گردد.

37

استاد محمد تقی واحدیان ، ایشان در کتابی با عنوان «تحدی ریاضیاتی قرآن کریم با سایر کتب» با دلایل متقن ثابت می کند که اتفاقا اگر دو آیه‌ای که رشاد خلیفه عنوان کرده است، حذف شود نظم عدد ۱۹ بر هم خواهد خورد.

40

 

ایشان می فرمایند:

 اکنون که تمامی سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های ماهواره‌ای منسوب به وهابیّت، شیعیانِ علی(ع) را متهم به تحریف قرآن می‌کنند و ما می‌خواهیم نظر اجماع شیعی را در باب دامنه تحریف‌ ناپذیری قرآن ـ تا حد شماره سوره و آیه ـ و نیز زمان و نحوه جمع‌آوری و ترتیب سوره‌های آن و بیان اصل تحدی ریاضیاتی قرآن، با کمک از اعجاز عدد ۱۹ را ارائه کنیم و این کتاب اقدامی در همین راستا محسوب می‌شود.

بررسی اعجاز عددی قرآن و کشف بالای هزار فرمول و رابطه منظم عدد ۱۹ در قرآن با استفاده از جدول M& N & D توسط استاد واحدیان صورت پذیرفته است.

41

42

مراجع تقلید از جمله آیت الله مکارم شیرازی و علمای تفسیر نمونه در مورد کشفیات رمز ۱۹ توسط رشاد خلیفه (آیه ۱ سوره آل عمران) و بحث اعجاز عددی قرآن، نظریات در خور توجهی بیان داشتند:

۱)  رسم الخط اصلی قرآن را حفظ کنید.

۲)  نتیجه این تحقیقات می تواند دلیل دیگری بر عدم تحریف قرآن باشد.

۳)  اشارات پر معنی در بسیاری از سوره های قرآن که با حروف مقطعه آغاز می شود.

حروف قرآن مجید که در طى ۲۳ سال بر پیامبر (ص) نازل شده حساب بسیار دقیق و منظمى دارد و هر­یک از حروف الفبا با مجموع حروف هر سوره داراى یک نسبت ریاضى کاملا دقیق است.

شکی نیست که بررسی­ هاى دانشمند مزبور چون در آغاز راه است خالى از نقایصى نیست که باید با حوصله تمام به وسیله دانشمندان دیگر تکمیل گردد.

قابل ذکر است که گالیله نیز از جمله دانشمندانی بود که نظریات وی در ابتدا دارای مخالفان بسیاری بود، در حدی که قصد اعدام ایشان را داشتند ولیکن مدت زمانی بعد علم تایید کننده نظریات گالیله بوده است.

43

حال برگردیم به حدود صد سال پیش، شبیه این اتفاق میشه گفت در مورد رشاد خلیفه به طرز بسیار بدتری اتفاق افتاد که توسط مخالفانش به قتل رسید.

نکته ای مهم:

چه بسا شاید اگر رشاد خلیفه زنده می ماند و تحقیقات خود را تکمیل می کرد، امروزه به بینش استاد واحدیان می رسید و با همان اعجاز عدد ۱۹، عدم حذف دو آیه آخر سوره توبه و در نهایت عدم تحریف پذیری قرآن را اثبات می کرد.

برخی از موارد اعجاز ریاضی و عددی که می توانید در سایت موسسه علمی پژوهشی باورباران مطالعه فرمایید.

 •   نقش عدد ۱۹ در حالت کلی در قرآن شامل حروف مقطعه ،اولین سوره های نازل شده
 •   نقش شگفت آور عدد ۱۹ در اولین آیه قرآن یعنی «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ»
 •   روابط عددی در آیات سجده دار
 •   نقش عدد ۱۹ در سوره حمد
 •   روابط عدد ۷ در سوره حمد و توحید
 •   روابط عددی حرف مقطعه “ق”
 •   روابط عددی در سوره الحدید
 •    نقش عدد ۱۹ در رکعات نماز

نمامتن های تهیه شده در مبحث اعجاز عددی قرآن 

44

45

46

47

48

49

50

51

حقیقت جو باشیم

پ.ن :

(۱)  برای مطالعه بیشتر از روابط شگفت انگیز عددی در “بسم الله الرحمن الرحیم”  بر روی عناوین زیر کلیک کنید.

اثبات اعجاز عددی قرآن تنها از طریق آیه بسم الله الرحمن الرحیم

روابط عددی در آیه ی « بسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ »

برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید.

دوباره امتحان کنید

اعجاز عدد ۱۹ در قرآن (۴)

اعجاز عددی قرآن ١٩ در قرآن (۴) حرف “ق”، نوزدهمین حرف از حروف ابجد می …

۶ نظر

 1. فرامرز غفاری

  بسم الله الرحمن الرحیم بعد از بالغ بر بیست و هفت سال تحقیق رشبانه روزی در قران و کشفیات رسول میثاق خدا رشاد خلیفه هیچگونه اشتباهی در هیچ موردی مشاهده نکرده ام و با نظریات خود و عوام فریبانه ” واحذیان” در رد استدلالات رشاد کاملا مخالفم و در آنها هیچ اساسی نمیبینم. استدلالات ایشان تنها موجب انخراف اهل تحقیق از خقانیت استلالات رسول معرفی شده و تایید شده خذا و انبیاء رشاذ خلیفه در آیات ۸۱ آل عمران و الاحزاب ۷ است و صدها سند معتبر قرانی از جمله ۲ (البینه )نسبت به این خقیقت نبوی۳:۸۲ اگر ایشان یا هرکس دیگر ادعایی دارند با کمال میل و با اجازه پروردگار کاملا آماده به بحث با ایشانم و معتقدم تا وقتی به خلوص نیت دست نیابند خداوند اجاره درک درست قران دا به ایشان و هیچ کس دیگر نمیذهد لَم یَکُنِ الَّذینَ کَفَروا مِن أَهلِ الکِتٰبِ وَالمُشرِکینَ مُنفَکّینَ حَتّىٰ تَأتِیَهُمُ البَیِّنَهُ” (٩٨:١) ” رَسولٌ مِنَ اللَّهِ یَتلوا صُحُفًا مُطَهَّرَهً”(٩٨:٢) “فیها کُتُبٌ قَیِّمَهٌ”(٩٨:٣) ” وَما تَفَرَّقَ الَّذینَ أوتُوا الکِتٰبَ إِلّا مِن بَعدِ ما جاءَتهُمُ البَیِّنَهُ”(٩٨:۴) ” وَما أُمِروا إِلّا لِیَعبُدُوا اللَّهَ مُخلِصینَ لَهُ الدّینَ حُنَفاءَ وَیُقیمُوا الصَّلوٰهَ وَیُؤتُواالزَّکوٰهَ ۚ وَذٰلِکَ دینُ القَیِّمَهِ” ( ٩٨:۵) امیوارم با توبه به درگاه خدا به راه راست هدایت شوند ان شاالله

  • علی سلطانزاده

   اینجانب هم وقت قابل توجهی برای بررسی کارهای ایشان کرده ام و پس از سالها مطالعه , با ذکر ماخذ بررسیهای خودم را در مورد کارهای ایشان حاضرم خدمتتان ارائه کنم و در باره رسول میثاق هم , با ذکر دلیل در صفحات ۵۰ و ۵۱ جزوه خود ثابت کرده ام که ذکر کلمه رشاد و خلیفه در آیات ذکر شده قرآن هیچ اشاره ای به آمدن ایشان ندارد و نامهای فراوانی را میتوانید پیدا کنید که با فرض ریاضی ایشان مطابقت کند .با همه این اوصاف حاضر به شنیدن حرفهای شما در رد مطالبم هستم ولی انتظار دارم با ذکر دلیل مطالبم را رد بفرمائید. با تشکر سلطانزاده

 2. علی سلطانزاده

  با توجه به بررسیهای ریاضی که اینجانب در باره مطالعات دکتر رشاد خلیفه انجام داده ام کارهای ایشان ضمن آنکه دارای غلطها و استثنائات قابل توجه است از نظر علم احتمالات هیچگونه اعجازی را برای قرآن ثابت نمیکند.برای آگاهی بیشتر در باره صحت گفتار فوق میتوانید به سایت “اعجاز عددی قرآن کریم نظریه نقد و ارزیابی” مراجعه فرمائید .با تشکر علی سلطانزاده

 3. علی سلطانزاده

  با سلام لطفا یک فایل ” ورد “قرآن مرحمت کنید که شمارش الف در این فایل با اعدا ذکر شده در جداول ضمیمه ترجمه قرآن رشاد خلیفه مطابقت داشته باشد. با تشکر فراوان علی سلطانزاده

 4. طرح اسلیمی ریاضی
  محاسبات عددی برای طراحی و ساخت جنگ افزار

  در اعداد یک پیکربندی خاصی دیدم که برای شما لحاظ می کنم ضرب اعداد در هم جمعشان ۹ خواهد شد

  عدد ۱ ضرائب
  ۱۲۳۴۵۶۷۸۹۰
  ۱*۱=۱
  ۱*۲=۲
  ۱*۳=۳
  ۱*۴=۴
  ۱*۵=۵
  ۱*۶=۶
  ۱*۷=۷
  ۱*۸=۸
  ۱*۹=۹
  ۱*۱۰=۱۰=۱+۰=۱
  ۱*۱۱=۱۱=۱+۱=۲
  ۱*۱۲=۱۲=۱+۲=۳
  ۱*۱۳=۱۳=۱+۳=۴
  ۱*۱۴=۱۴=۱+۴=۵
  ۱*۱۵=۱۵=۱+۵=۶
  ۱*۱۶=۱۶=۱+۶=۷
  ۱*۱۷=۱۷=۱+۷=۸
  ۱*۱۸=۱۸=۱+۸=۹
  ۱*۲۱=۲۱=۲+۱=۳
  ۱۲۳۴۵۶۷۸۹ این سیر تکاملی در دوره ضرب عدد ۱ است که در اعداد سیستمی اتفاق دوره ای خوهد افتاد
  عداد بعدی در جدول ضرب مثل این عدد اتفاق می افتد که ریاضیات جدید به آن پی می بریم مثلا
  ۲
  ۲*۱=۲
  ۲*۲=۴
  ۲*۳=۶
  ۲*۴=۸
  ۲*۵=۱۰=۱+۰=۱
  ۲*۶=۱۲=۱+۲=۳
  ۲*۷=۱۴=۱+۴=۵
  ۲*۸=۱۶=۱+۶=۷
  ۲*۹=۱۸=۱+۸=۹
  ۲*۱۰=۲۰=۲+۰=۲
  ۲*۱۱=۲۲=۲+۲=۴
  ۲*۱۲=۲۴=۲+۴=۶
  ۲*۱۳=۲۶=۲+۶=۸
  ۲*۱۴=۲۸=۲+۸۹=۱۰=۱+۰=۱
  ۲*۱۵=۳۰=۳+۰=۳
  ۲*۱۶=۳۲=۳+۲=۵
  ۲*۱۷=۳۴=۳+۴=۷
  همانطور که می بینید کلیه اعداد بر طبق یک دوره ای مشخص از اعداد بدست می آیند و در نتیجه می توان به این سیستم پی برد که اعداد و مضاربشان در حد یک عمل و عکس العمل ایجاد می گردند.
  مثلا مضارب ۱ اینها هستند
  ۱۲۳۴۵۶۷۸۹
  مضارب ۲ اینها هستند
  ۲۴۶۸۱۳۵۷۹
  و
  و الی آخر
  ولی جمع اعداد مضارب اینها هستند۴۵=۹
  و عدد ۲ اینها هستند
  ۴۵=۹
  .
  والی آخر کل ریاضیات و توابع متحد و مثلثاتی بر پایه این مضارب ساخته می گردند. بقیه اعداد را می توانید مثل دوره گردش این سیستم دوره گردش مضارب اعداد تا بی نهایت ادامه محاسبه کنید
  ۳*۱=۳
  ۳*۲=۶
  ۳*۳=۹
  ۳*۴=۱۲=۱+۲=۳
  ۳*۵=۱۵=۱+ ۵=۶
  ۳*۶=۱۸=۱+۸=۹
  ۳*۷=۲۱=۲+۱=۳
  و الی آخر
  ۳۶۹
  ۳+۶+۹=۱۸=۹
  جمع اعداد را اگر جمع بزنیم به عدد ۹ خواهیم رسید که در تمام اعداد اگر درست در نظرم امده باشد خواهیم رسید
  مثلا مضارب ۴
  ۴*۱=۴
  ۴*۲=۸
  ۴*۳=۱۲=۱+۲=۳
  ۴*۴=۱۶=۱+۶=۷
  ۴*۵=۲۰=۲+۰=۲
  ۴*۶ =۲۴=۲=+۴=۶
  ۴*۷=۲۸=۲+۸=۱۰ =۱+۰=۱
  ۴*۸=۳۲=۳+۲=۵
  ۴*۹=۳۶=۳+۶=۹
  ۴*۱۰=۴۰=۴+۰ =۴
  ۴*۱۱=۴۴=۴+۴ =۸
  و الی آخر
  دوره گردش ای عدد برابر است با
  ۴۸۳۷۲۶۱۵۹
  که جمع اعداد برابر با۹ است که:
  در این سیستم کل اعداد را اگر حساب کنید به عدد ۹ خواهیم رسید

 5. کلیت ادعایی عدد ۱۹ رشاد خلیفه درسته، ولی حذف دو آیه سوره توبه درست نبود.
  استاد واحدیان، بیش از ۱۰۰۰ رابطه منظم کشف کرده که خیلی هاش اثبات میکنه دو آیه سوره توبه باید باشه و اتفاقا با وجود آنها، نظم قرآن، حیرت آور خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *