خانه / کنفرانس / بررسی تحلیلی خاندان آل سعود (۱)

بررسی تحلیلی خاندان آل سعود (۱)

بسم الله الرحمن الرحیم

موضوع : بررسی تحلیلی خاندان آل سعود و نقش آن در معادلات جهانی ( قسمت اول )

بخش مجری کنفرانس : دشمن شناسی و مباحث ایدئولوژیک

استاد ارائه دهنده: جناب آقای محمد مهدوی

1

جمعیت آل سعود:

آل سعود جمعیتی بالغ بر ۷۰۰۰ نفر به عنوان “شاهزاده” از نسل عبدالعزیزآل سعود

2

معرفی عبدالعزیز:

عبدالعزیز در ۱۸۷۶ یا ۱۸۸۰ در ریاض به دنیا آمد.خانوادۀ او رهبران سنتی جنبش مذهبی وهابیت بودند و بر مناطق مرکزی عربستان معروف به نجد حکومت می کردند.در ۱۹۰۲ میلادی در حالیکه خاندان او به کویت تبعید شده بودند،عبدالعزیز جوان توانست با کمک گروه کوچکی از نزدیکان و خدمت گزاران خود ریاض را دوباره به چنگ آورد. در ۱۹۱۲ تسلط خود را بر نجد تکمیل کرده است.

3

پرچم عربستان:

4

5

تاریخ عربستان:

ابن سعود در ۱۹۲۱(فتح مکه) و ۱۹۲۵(فتح مدینه) دشمن خود شریف حسین را شکست داد ودر ۱۹۲۶ در مکه تاجگذاری کرد و خود را پادشاه حجاز و نجد نامید و در ۱۹۳۲ وقتی که بیشتر خاک شبه جزیره عربستان را به تصرف خود درآورده بود، نام کشور را به عربستان سعودی تغییر داد.


شمار همسران و فرزندان عبدالعزیز:

شمار دقیق همسران و فرزندان عبدالعزیز نامعلوم است .گفته می شود که او ۱۷ تا ۲۲ همسر قانونی داشته است.[۴] البته با توجه به قوانین مربوط به تعدد زوجات در اسلام هیچگاه بیش از ۴ زن در یک زمان نداشت و ازدواج های متعدد وی پس از طلاق همسر قبلی صورت می گرفت . وی همسران خود را از بین خانواده هایی انتخاب می کرد که قصد جلب حمایت آن ها را از حکومت خود داشت.تعداد دختران او به درستی مشخص نیست و در یکی از منابع ۲۱۵ نفر براورد شده است.[۵] تعداد پسران او را نیز تا ۱۵۰ نفر ذکر کرده اند .[۶] هر شش پادشاه پس از عبدالعزیز از فرزندان او بوده اند.


نصب خاندان آل سعود:

6

کتاب «تاریخ البلاد العربیه السعودیه» :

7

در کتاب «تاریخ البلاد العربیه السعودیه» جزء الاول، الدوله السعودیه الاولی، القسم الاول سیره محمد بن عبدالوهاب و دعوته و سیره محمد بن سعود و حروبه، نویسنده الاستاذ الدکتور منیر العجلانی که کتاب بسیار معتبری است و خود وهابی ها وقتی مطلبی می نویسند به این کتاب استدلال می کنند،در باره نسب آل سعود در صفحه ۶۷ بیان می کند محمد بن سعود بن محمد بن مقرن بن مرخان بن ابراهیم بن موسی بن ربیعه بن مانع و سپس بیان می کندک تمام مؤلفین اجماع دارند بر اینکه نسل محمد بن سعود در نهایت به ریعه بن نزار بن معد بن عدنان می رسد، ما همین را می خواهیم ثابت کنیم.

جاء فی لسان العرب:
عنزه قبیله من العرب ینسب إلیها فیقال العنزی و القبیله اسمهأ عنزه و هو عنزه بن أسد بن ربیعه بن نزار بن معد بن عدنان

8

نویسنده عماد الدین بن اسماعیل أبی الفداء جلد اول، چاپ دارالمعرفه بیروت، صفحه ۱۰۵ نقل می کند:
« و اما عنزه بن اسد بن ربیعه المذکور فمنه بنو عنزه و هم أهل خیبر».
نزه بن اسد بن ربیعه فرزندان عنزه هستند و آن ها همان یعود خیبر هستنددف همان هایی که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (ع) با شمشیر خود آن ها را ازپای درآورد.  در کتاب تاریخ الملک سعود الوثیقه و الحقیقه،الجزء الاول به بحث ملک سعود می رسد،می گوید که این ها از قبیله عنزه هستند.

پس تا اینجا ثابت شد که آل سعود به قبیله عنزه بن اسد می رسد.

در کتاب «تاریخ البلاد العربیه السعودیه» صفحه ۷۱ مطلب جالبی را می گوید:
بسیاری از بزرگان آل سعود اگر از آن ها سؤال شود که نسب شما از چه قبیله ای است جوال می دهند که از قبیله عنزه هستیم.

9

10

منبعی دیگر :

که انتساب قبیله عنزه به یهودیان خیبر را تایید می کند کتاب المختصر فی اخبار البشر:
ثابت می کند بنی عنزه همان یهودیان خیبر هستند،کتاب صبح الأعشی،الجزء الرابع صفحه ۲۹۰است ،انجایی که در مورد خیبر بحث می کند و می گوید که ساکنان خیبر چه کسانی بودند:«و هی بلده بنی عنزه من الیهود

11

12

منبع دیگر :
شرح صحیح بخاری بدر الدین عینی، جلد ۱۱

14

در کتاب عمده القاری فی شرح صحیح بخاری ،نویسنده الإمام العلامه بدرالدین أبی محمد محمود بن احمد العینی ،متوفی ۸۵۵ هجری،چاپ دارالکتاب العلمیه بیروت ، جلد ۱۱،صفحه ۳۳۰: خیبر همان شهر بنی عنزه است که از موقعیت جغرافیایی آن را بیان می کند و خیبر قلعه یهودیان بود که آنها ساخته بودند و امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (ع) آن را فتح کرد.(۷)

نتیجه : تا اینجا ثابت شد آل سعود از قبیله عنزه بن اسد بن ربیعه که برمیگردند به یهودیان خیبر


نسب محمد بن عبدالوهاب(سر سلسله وهابیت):

محمد بن عبدالوهاب بنیان گذار وهابیت است،او به چه قبیله ای باز می گردد؟

15

-کتاب «تاریخ البلاد العربیه السعودیه»، نویسنده الاستاذ الدکتور منیر العجلانی،القسم الاول که سیره محمد بن عبدالوهاب و دعوته و سیره محمد بن سعود و حروبه ف صفحه ۱۷۶ مفصل بحث می کند که نسب شیخ به چه چیزی می رسد و می گوید:

خانواده محمد بن عبدالوهاب معروف به خانواده آل مشرف بودند، در زمان خودشان به این نام مشهور بودند و محمد بن عبدالوهاب بن سلیمان بن علی بن محمد بن احمد بن راشد بن برید بن محمد بن برید بن مشرف،به خاطر اینکه جدبزرگ این ها مشرف بوده ، معروف به آل مشرف بودند.

از طرفی دیگر جد بزرگتر این ها آقای وهیب بوده و خانواده آن ها معروف به خانواده الوهبه بودند، این هم از نکات مهم است که اگر به این ها «وهابی» می گویند از نام محمدبن عبدالوهاب گرفته نشده؛ بلکه به دلیل این استکه این ها از خانواده وهبه هستند.

نسل این ها به شخصی به نام مشرف بن عمر بن معضاد بن ریس بن زاخر بن محمدبن علوی بن وهیب می رسید و در نتیجه این ها عروف به خانواده وهبه شدند. به همین دلیل وقتی شخصی از این خانواده آمد و مشهور شد به پیروانش وهابی گفتند، نه به دلیل پدرش عبدالوهاب بلکه به خاطر اینکه از خانواده وهبه بودند.

در صفحه بعد می گوید: خانواده وهبه به قبیله زید بن منات بن تمیم می رسد، پس خانواده وهبه به قبیله بنی تمیم می رسند. در همین صفحه تفاوت نسب رسول خدا(ص) را با محمد بن عبدالوهاب می گوید: تمام نسب شناسان اجماع دارند که نسل قبیله تمیم که محمد بن عبدالوهاب نیز از این قبیله است،در نهایت نسلش به الیاس بن مضر می رسد

باز در کتاب الشیخ الامام محمد بن عبدالوهاب ،نویسنده دکتر آمنه محمد نصیر، چاپ دارالشروق در صفحه ۲۶، در قسمت شرح حال محمد بن عبدالوهاب همان نسب را می آورد که آل مشرف و وهیب و تمیم است، در صفحه بعد ادامه آن را می گوید: الیاس بن مضر بن نزار بن معد بن عدنان می رسد.


خلاصه نسب شناسی آل سعود و خاندان عبدالوهاب

پیامبر اکرم ظهور وهابیت را پیشگویی کرده :
روایتی از رسول خدا (ص) در صحیح بخاری می خوانم که امت شیطان از هم پیمانی دو قبیله ربیعه و مضر به وجود می آید :

16

• روایت ۳۳۰۲ از صحیح بخاری :
ایمان در یمن است و سنگ دلی در دو قبیله ربیعه و مضر است و شاخ شیطان هم از این دو قبیله به وجود می آید(۰۹)

17

• روایت ۴۳۸۷ از صحیح بخاری : حیث یطلع قرنا الشیطان ربیعه و مضر

• روایت ۵۳۰۳ از کتاب الطلاق باب العان : حیث یطلع قرنا الشیطان ربیعه و مضر

18

•کتاب مختصر صحیح بخاری، نوشته محمد بن اسماعیل بخاری، مترجم عبدالقادر ترشابی ،روایت ۱۳۸۰ آمده است که از ابومسعود، عقبه بن عمرو روایت است که رسول خدا(ص) با دستش به سوی یمن اشاره کرد و فرمود:
ایمان از اینجا ، از یمن است، آگاه باشید که قساوت و سخت دلی در میان کشاورزان است که به دنبال شترانند و امت شیطان از میان قبیله ربیعه و مضر بیرون می آید .(از طرف مشرق که این دو قبیله در آن طرف سکونت داشتند) این قسمت را خودش اضافه کرده است.

• صحیح بخاری، روایت ۳۳۴۴ :

داستانی است که پیامبر (ص) بعد از یکی از جنگ ها غنائم را بین چهار قبیله تقسیم کرد و به خیلی ها نداد، چون این چهار قبیله تازه مسلمان شده بودند و شخصی آمد و به ایشان اعتراض کرد و به ایشان گفت: ای پیامبر از خدا بترس در روایت دیگر دارد که گفت عدالت را رعایت کن

پیامبر(ص) ناراحت می شوند، شخصی می خواهد او را بکشد و پیامبر(ص) می فرماید: لازم نیست که او را بکشید.

سپس پیامبر می فرماید : از نسل این مرد قومی به وجود می آید که قرآن زیاد می خوانند ف ولی این قرآن از حنجره های این ها بالاتر نمی رود،یعنی مورد قبول خداوند قرار نمی گیرد، از دین همان طور خارج می شوند که تیر از کمانش خارج می شود و دیگر برنمی گردد، مسلمان ها را می کشند و کفار را رها می کنند

بعد پیامبر (ص) می فرمایند: اگر من آن ها را درک کنم و دستم به آن ها برسد، آن ها را می کشم ،همان طور که خداوند قوم عاد را کشت.

• باز در روایت ۷۴۳۲ همین را می آورد:
إن من ضئضیء هذا قوما یقرؤون القرآن لا یجاوز حناجرهم یمرقون من الاسلام مروق السهم من الرمیه یقتلون أهل الاسلام و یدعون اهل الاوثان لئن أدرکتهم لأقتلنهم قتل عاد.

• در روایت ۳۶۱۰ اسم این شخص آمده :
بینما نحن عند رسول الله (ص) و هو یقسم قسما إذ أتاه ذو الخویصره و هو رجل من بنی تمیم.

اینکه ذو الخویصره چه کسی است مشخص نیت که اسم اصلی این آقا چه بوده و این صفت است، مهم این است که این شخص از قبیله بنی تمیم است و پیامبر بزرگوار اسلام (ص) پیش بینی می کند که از نسل او قومی به وجود می آید که قرآن می خوانند، ولی از حنجره های آن ها بالاتر نمی رود(صفتی که خوارج هم داشتند) این ها مسلمان ها را می کشند و کفار را رها کردند،توجه دارید که محمد بن عبدالوهاب به قبیله تیم می رسد.


سیمای امت شیطان:

19

یکی از پیش بینی های پیامبر(ص) در باره خروج وهابیت ، این است که خوارج آخرالزمان ویژگی اصلی آن ها این است که آن ها سرشان را همیشه می تراشند و ریش خود را بلند می گذارند و سبیلشان را کوتاه می کنند.

کتاب رفع الغاشیه عن المجاز و التأویل و حدیث الجاریه ، نویسنده آقای نضال بن ابراهیم آله رشی یکی از علما بزرگ اهل سنت است که کتابی علیه وهابیت نوشته است، وی در صفحه ۱۵ کتابش می گوید: و قوله: سیما هم التحلیق،پیامبر اسلام(ص) می فرماید که یکی از ویژگی های خوارج این است که سرهای خود را می تراشند .خوارج زمان ما همگی این کار را انجام می دهند و سرهای خود را می تراشند.خوارج زمان ما همگی این کار را انجام می دهند و سرهای خود را می تراشند و مسلمان ها را می کشند، آن ها از نجد خارج شده اند و خون مسلمان ها را حلال می دانند و اموالشان را جایز می دانند.

شاید کسی بگوید این سیمای وهابیت از خودشان است و دستور عبدالوهاب نیست !

کتاب الجواهر المضیه ، محمد بن عبدالوهاب چاپ المنار مصر سؤال پنجم از تراشیدن موی سر مطالبی را بیان می کند تا جایی که:
اگر کسی سرش را نتراشید ،او تعزیر نمی شود و مالش گرفته نمی شود، اما کسی که سرش را نمی تراشد باید نهی شود، ترک کردن تراشیدن سر حرام نیست، اما چون ولی امر دستور داده باید سر تراشیده شود، برای اینکه تراشیدن سر نزد ما وهابی ها عادت است و ترک نمی کند آن را کسی مگر سسفهاء پس تراشیدن موی سر برای وهابی ها واجب است.

شام (سوریه) ،یمن،نجد صحیح بخاری چاپ دار ابن کثیر در سال ۱۴۲۳ هجری،۲۰۰۲م، صفحه ۲۵۲ روایت ۱۰۳۷

پیامبر اسلام (ص) می فرماید: خدایا شام و یمن را مبارک گردان، شخصی که اهل نجد بوده،می گوید پس نجد چه شد؟
فرمودند: آنجا سرزمین آرامش نیست، سرزمین فتنه هاست و امت شیطان از آن ظهور می کند.


قوم آخر زمانی

صحیح مسلم ،چاپ دارالطیبه ریاض عربستان سعودی، در صفخه ۴۷۴ روایتی از سوید بن غفله نقل می کند که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (ع) فرمودند که از رسول خدا(ص) نقل کردند: شنیدم از رسول خدا (ص) که فرمودند:

در آخرالزمان قومی خروج می کنند که (از نظر رشد عقلی )بچه سال هستند ، سفیه و بی عقل هستند، حرف های خوب می زنند از سنت پیامبر(ص) می گویند: قرآن هم می خوانند، اما قرآن از حنجره های آن ها بالاتر نمی رود ،این ها از دین خارج می شود به آن ها که رسید،بکش، زیرا هر کس از آن ها را بکشد خداوند در قیامت به او پاداش می دهد.

ادامه دارد … 

بررسی تحلیلی خاندان آل سعود ( قسمت دوم )

 

 

دوباره امتحان کنید

اهمیت مدارا در اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *