خانه / کنفرانس / بررسی تحلیلی خاندان آل سعود (۲)

بررسی تحلیلی خاندان آل سعود (۲)

بسم الله الرحمن الرحیم

موضوع : بررسی تحلیلی خاندان آل سعود و نقش آن در معادلات جهانی ( قسمت دوم )

بخش مجری کنفرانس : دشمن شناسی و مباحث ایدئولوژیک

استاد ارائه دهنده: جناب آقای محمد مهدوی

خلاصه جلسه قبل:

نسب شناسی آل سعود و خاندان عبدالوهاب

16

پیامبر اکرم ظهور وهابیت پیشگویی کرده روایتی از رسول خدا(ص) در صحیح بخاری می خوانم که امت شیطان از هم پیمانی دو قبیله ربیعه و مضر به وجود می آید:

روایت۳۳۰۲ از صحیح بخاری: ایمان در یمن است و سنگ دلی در دو قبیله ربیعه و مضر است و امت شیطان هم از این دو قبیله به وجود می آید.

17

چگونگی مسلط شدن این قوم بر مقدس ترین سرزمین:

در آغاز قرن بیستم استراتژی استعماری بریتانیا در جزیره العرب با چرخش و تغییر روش سریعی همراه بود و به سمت تخریب نهایی وکامل امپراتوری مسلمان عثمانی و متحدان او در نجد یعنین خاندان الرشید پیش می رفت و در این حال بریتانیا تصمیم گرفت به سرعت از امام عبدالعزیز وهابی حمایت تازه ای کند که با پشتیبانی بریتانیا از پول و سلاح بی نیاز شده بود. در سال ۱۹۰۲ امام جدید وهابی قادر بود کل ریاض را تصرف کند.یکی از اولین اقدامات وحشیانه آنها پس از تصرف ریاض،ایجاد رعب و وحشت در ساکنان آنجا با خون ریزی و سر بریدن رؤسای در حال سقوط آل رشید در میدان شهر بود.او و پیروان متعصب وهابی او نیز ۱۲۰۰نفر از مردم آنجا را سوزاندند و کشتند.

4

5

منبع:
ظهور ،فساد و سقوط کاخ آل سعود،سعید ک ، ابوریش،(نیویورک: سنت مارتین پرس،۱۹۹۵)، ص.۱۴


روابط عبدالعزیز با نمایندگان بریتانیا:

6

هارولد دیکسون وکیل وقت سیاسی انگلیس در بخرین که در یکی از دیدارهای پرسی کاکس نماینده ارشد بریتانیا درعراق به عنوان مشاور و مترجم کاکس حضور داشت،در کتاب خاطرات خود می نویسد:

در روز ششم مذاکرات در العقیر آقای پرسی کاکس صبر خود را از دست داد و عبدالعزیز زمینه پیشنهاد مرزی عشایری بین عراق و نجد متهم کرد. وی عربی را به خوبی بلد نبود، به همین علت من آن را ترجمه کردم. برای من عجیب بود که می دیدم سلطان نجد از سوی نماینده ارشد دولت انگلیس مانند یک شاگرد ضعیف وذلیل مورد توبیخ قرار می گیرد. کاکس با لنی قاطع به ابن سعود گفت که خود وی بدون توجه به هر اعتراضی مرزها را مشخص خوهد کرد.

در این لحظه بود که عبدالعزیز به التماس و اظهار دوستی با کاکس افتاد و با لحنی خفت بار و ملتمسانه گفت: حضرت عالی پدر و مادر من هستی.غیرممکن است که من لطف شما را فراموش کنم . شما دست من را گرفتید و پرورش دادید و مرا بالا بردید. با یک اشاده و دستور شما من حتی حاظرم از همه کشورم چشم پوشی کنم.در این هنگام کاکس خودکار قرمز را برداشت و مرز شبه جزیره عربستان را رسم کرد و نقاط مختلف آن از خلیج فارس تا شرق اردن را توضیح داد.

7

هارولد دیکسون در ادامه روایت خود از این نشست می نویسد:

حدود ساعت ۹ عصر بود، من از این مناظره متعجب بودم ، اما عبدالعزیز بن آل سعود بار دیگر دخواست دیدار با پرسی کاکسی را کرد، من نیز با او همراه شدمف دیدم که ابن سعود به تنهایی در مرکز خیمه اش ایستاده است. او با دیدن ا مضطرب شد.

مدتی بعد با ناراحتی شروع به حرف زدن کرد و گفت: ای دوست من نیمی از مملکت من را گرفتید و بهتر است که بقیه آن را هم بگیرید. مرا رها کن تا به تبعیدگاه بروم، لحظاتی بعد این مرد به جثه بزرگی که داشت و با ناراحتی در برابر ما ایستاده بود، به صورت ناگهانی شروع به گریه کرد.


اقدامات عبدالعزیز و وهابیون پس از استقرار در مکه :

عبدالعزیز پس از استقرار در مکه شروع به تخریب آثار اسلامی در مکه و جده و مدینه نمود؛ به طوری که در مکه ف گنبد عبدالمطلب و ابوطالب و حضرت خدیجه و نیز محل تولد پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و حضرت فاطمه زهرا(س) را که در این سال ها بازسازی شده بود ویران نمود و وقتی وارد شهر جده شد، گنبدی که روی قبر حوا، قرار داشت،خراب کرد. او حتی در تمام شهرهای حجاز که روی قبرها بناهای گنبدی شکل داشت، همین اعمال را انجام داد. و در زمانی که مدینه را محاصره نمود،مسجد حمزه را با خاک یکسان کرد.

8

یک سال بعد انگلستان، اردن و حوالی آن را به هاشمیان داد و به اصرار سر جان فیلبی پیمانی در ۱۳۴۵(ه ق) میان انگلستان و بن سعود به امضا رسید که طی آن انگلستان استقلال کامل و مطلق بن سعود را به رسمیت می شناخت و دست او را برای بیرون راندن علی، پسر شریف حسین از حجاز باز می گذاشت. بن سعود در برابر ، به تشکیل امیر نشین اردن تن د رداد و از دشتی که نجد و سوریه را به یکدیگر می پیوندد چشم پوشید و آن را به اردن شرقی واگذاشت.(خاورمیانه،نفت و قدرت های بزرگ،ج۱عربستان سعودی

کشتار های آل سعود از مردم سنی حجاز:

9

برای ایجاد عربستان ، امام وهابی عبدالعزیز و سربازان متعصب وهابی او قتل عام وحشتناکی به ویژه در سرزمین مقدس اسلامی حجاز مرتکب شدند که قشر شریف و محترم آنجا را که نوادگان مستقیم حضرت محمد (ص) بودند، را زا آنجا بیرون راندند. در ماه مه ۱۹۱۹ در توراباه (Turabah) آنها حمله شبانه وحشتناکی علیه مردم حجاز کردند و وحشیانه بیش از شش هزار نفر از مردان آنجا را قتل عام کردند. مجدداً در ماه اوت ۱۹۲۴ ، گروه متعصب سعودی وهابی به طرز وحشیانه در خانه های مردم شهر طائف حجاز را شکستند، آنها را تهدید کردند و پول های آنها را به زور سلاح به سرقت بردند.

آنها پسران و مردان پیر را گردن زدند و به زنان وحشت زاده که جیغ می زدند و گریه می کردند، تجاوز کردند.بسیاری از زنان طائف برای فرار از تجاوزها وقتل های خاندان سعودی وهابی ، خود را در چاه های آب می انداختند .خاندان سعودی وهابی بدوی نیز امامان بسیاری را در حالی که آنها در مساجدشان در حال برگزاری نماز بودند، به قتل رساندند، بسیاری از مردانی را که در خیابان ها می یافتند، یکسره قتل عام کردند و هر چیزی را که می توانستند حمل کنند،به سرقت بردند. بیش از چهار صد نفر از مردم بی گناه طائف به سرعت به قتل رسیدند.
عربستان سعودی ،پاول، ص۶۸

مطالعه بیشتر:
مقاله دکتر عبدالله محمد سندی یکی از استادان برجسته در حوزه روابط بین الملل در دانشگاه کالیفرنیا “انگلستان و ظهور وهابیت و آل سعود” 

سندی دیگر از جنایات آل سعود در حجاز و عراق:

تاریخ نجد نوشته عثمان بن عبدالله

10

11

12

از ۴ هزار مرد که در ریاض بود ۲۳۰۰ نفر در ریاض کشته شدندو بقیه در بیابان ها تلف شدند.

اولین یادگای انگلستان در قرن بیستم برای مردم این منطقه آل سعود و وهابیت بود که بعد از جنگ جهانی اول انجام شد.


نقش عبدالعزیز در دومین یادگاری بریتانیا در منطقه (صهیونیت و اشغال فلسطین):

13

عبدالعزیز همچنین پس زا اعلامیه بالفور و حکومت انگلیس بر فلسطین در تلگرامی به سر وینگت ورود انگلیسی ها به بیت المقدس را تبریک گفت. وی فرزندش فیصل را به لندن فرستاد تا پیروزی نیروهای انگلیسی در بیت المقدس را به پادشاه انگلیس تبریک بگوید و این اطمینان را به آنها بدهد که حکونت آل سعود هیچ گونه مخالفتی با تلاش های دولت انگلیسی در راستای ایجاد یک وطن قومی برای یهودیان در فلسطین نشان نخواهد داد. خیانت آل سعود در مساله فلسطین نیازمند پرداختی جداگانه است که به آن پرداخته خواهد شد اما نامه عبدالعزیز به نماینده انگلیس در این باره نمود بارزی از آنست:

«من سلطان عبدالعزیز عبد الرحمن آل فیصل آل سعود نزد سر پرسی کوکس نماینده بریتانیای کبیر، هزار بار اقرار و اعتراف می کنم که از نظر من هیچ مانعی برای بخشیدن فلسطین به فقرای یهود یا غیر آنان بدان گونه که بریتانیا صلاح می داند وجود ندارد و من هرگز تا روز قیامت از رأی بریتانیا تخلف نخواهم کرد».

ادامه دارد …

آیا آل سعود میتواند آخرالزمان باشد ؟

دوباره امتحان کنید

باستانگرایی، رقص استعمار

بسم الله الرحمن الرحیم موضوع : باستانگرایی، رقص استعمار بخش مجری کنفرانس : پژوهش های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *