خانه / کنفرانس / خلقت انسان از دیدگاه قرآن

خلقت انسان از دیدگاه قرآن

بسم الله الرحمن الرحیم

موضوع : خلقت انسان از دیدگاه قرآن

بخش مجری کنفرانس : پژوهش های تاریخی

استاد ارائه دهنده: جناب آقای محمد مهدوی

خلقت انسان در روایات معصومین :

درکتاب تفسیرنورالثقلین شیعه ازامام محمد باقر(ع) روایت میشود :

که ازایشان درباره عمربشر وخلقت انسان میپرسند؟

حضرت امام باقر(ع)می فرمایند :

ادم خلق شده است هزار هزار نسل

  در تفسیرالمیزان علامه طباطبایی عنوان میشود :

ازحضرت امام صادق (ع) پرسیدند :

قبل ازادم چه کسی بوده است ؟

وایشان از قول امام بزرگ شیعیان علی(ع) می فرمایند :

قبل از خلقت ادم ادم بوده است وباز می پرسند قبل از ادم چه کسی بوده است و می فرمایند باز هم ادم وباز می پرسند قبل ازادم چه کسی بوده است وباز حضرت می فرمایند ادم و در ادامه می گویند اگر تاقیامت هم بپرسید می گویم ادم.

  اصول کافی جلد۳ ص ۹:

امام باقر علیه السّلام فرمود:

اگر مردم بدانند، آغاز آفرینش چگونه بوده، دو تن با یک دیگر (در امر دین) اختلاف نکنند.

 خلقت انسان در قرآن :

در ۷ سوره از قرآن این ماجرا آمده :

بقره ۳۴ ، الاعراف ۱۱، الحجر ۲۹ ، الاسرا ۶۱ ،الکهف ۵۰ ، طه ۱۱۶ ، ص۷۴

photo_2015-02-10_03-18-57

سوره مبارکه الحجرآیه ۲۹:

 • اِذْ قال‌َ رَبُّک‌َ لِلْمَلائِکَه‌ِ اءِنّی‌ خالِق‌ٌ بَشَراً مِن‌ْ طین‌ٍ. فَاءِذها سَوَّیْتُه‌ُ وَ نَفَخْت‌ُ فیه‌ِ مِن‌ْرُوحی‌ فَقَعُوا لَه‌ُ ساجِدین‌َ.
 • زمانی خدا به‌ فرشتگان‌ گفت‌ که‌ من‌ بشری‌ را از گل‌می‌آفرینم‌. پس‌ آن‌گاه‌ که‌ او را به‌ خلقت‌ کامل‌ بیاراستم‌ و از روح‌ خود در اوبدمیدم‌، بر او به‌ سجده‌ درافتید.

امام صادق(ع) فرمودند :

چیزهایی که از خاک در بدن انسان کم و زیاد است ۴ چیز میباشد و ۸ چیز است که در بدن انسان کم است و ۸ چیز دیگر در بدن خیلی کم است .

 سوره مبارکه آل عمران آیه ۵۹ :

 • ان مثل عیسی عندالله کمثل آدم خلقه من تراب ثم قال له کن فیکون.
 • همانا مثل عیسی(ع) در پیش خداوند همانند مثل آدم است که خداوند او را از خاک آفرید. و سپس به او گفت موجود شو پس شد.

در دعای عرفه آمده :

بْتَدَاْتَنى بِنِعْمَتِکَ قَبْلَ اَنْ اَکُونَ شَیْئاً مَذْکُورا وَخَلَقْتَنى مِنَ التُّرابِ ثُمَّ اَسْکَنْتَنِى الاصْلابَ آمِناً

صُلْبٍ اِلى رَحِمٍ فى تَقادُمٍ مِنَ الاَیّامِ الْماضِیَه

سوره مبارکه نوح آیات ۱۷ و ۱۸ :

 • اللّهه‌ُ أنْبَتَکُم‌ْ مِن‌َ الاَْرْض‌ِ نَبهاتاً ثُم‌َّ یُعیدُکُم‌ْ فیها وَ یُخْرِجُکُم‌ْ اِخْرهاجاً.
 • خدا شما را از زمین‌ رویاند و سپس‌ شما را به‌ زمین‌ برمی‌گرداند و از آن‌بیرون‌ می‌آورد.


ملائک ، انسان ، ابلیس

ماهیت نور هنوز ناشناخته است. نور طیف وسیعی دارد که ما فقط بخشی از آن را میبینیم.

photo_2015-02-10_03-17-24

ابلیس (شیطان) کیست ؟

سوره مبارکه کهف آیه ۵۰:

 • وَ إِذْ قُلْنا لِلْمَلائِکَهِ اسْجُدُوا لآدَمَ فَسَجَدُوا اِلاّ اِبْلِیسَ کانَ مِنَ الجِنِّ فَفَسَقَ عَنْ أَمْرِ رَبِّهِ .
 • و هنگامی که به فرشتگان گفتیم : آدم را سجده کنید ، ( آنها ) همه سجده کردند ، مگر ابلیس که از جنیان بود و از فرمان پروردگارش سرپیچی کرد.

سوره مبارکه حجر آیات ۲۶ـ۲۷ :

 • ولقد خلقناالانسان من صلصال من حمامسنون والجان خلقناه من قبل من نارالسموم
 • ما انسان را از گل خشکیده اى که از گل بدبوى (تیره رنگى ) گرفته شده بود آفریدیم . و جن را پیش از آن از آتش گرم و سوزان خلق کردیم .

سوال ؟؟؟؟؟

آیا جن از انرژی است؟ از نوعی انرژی؟ می دانیم انرژی و ماده قابل تبدیل شدن به هم است .

photo_2015-02-10_03-19-02

photo_2015-02-10_03-19-26

یپوست

عناصر موجود در بدن انسان

این مطلب گفته امام صادق(ع) است و فرمودند :
چیزهایی که از خاک در بدن انسان کم و زیاد است ۴ چیز میباشد و ۸ چیز است که در بدن انسان کم است و ۸ چیز دیگر در بدن خیلی کم است و امروز بعد از دوازده قرن و نیم نظریه امام جعفر صادق(ع) از لحاظ علمی به اثبات رسیده و در صحت آن تردید وجود ندارد.

آن هشت عنصر که بنا بر گفته امام جعفر صادق(ع) در بدن انسان خیلی کم هست این عناصر هستند :

 • مولیبدن
 • سیلیسیوم
 • فلوئور
 • کوبالت
 • منگنز
 • ید
 • مس
 • روی

آن هشت عنصر که بنا بر گفته امام جعفر صادق(ع) در بدن انسان کم است این عناصر هستند :

 • منیزیم
 • سدیم
 • پتاسیم
 • کلسیم
 • فسفر
 • کلر
 • گوگرد
 • آهن

آن چهار عنصر که بنا بر گفته امام جعفر صادق(ع) در بدن انسان خیلی زیاد است این عناصر هستند :

 • اکسیژن
 • کربن
 • هیدروژن
 • ازت

پی بردن به این عناصر کار یک روز و دو روز نبوده ، از آغاز قرن هجدهم میلادی این کار با کالبدشکافی شروع شده و دو ملت فرانسه و اطریش در کالبدشکافی پیش قدم گردیدند تا آنکه مطالعات و تجزیه های ۱۵۰ ساله یا بیشتر ، صحت نظریه امام جعفر صادق(ع) را در مورد چیزهایی که بدن انسان را تشکیل میدهند تایید می نماید.

منبع: کتاب امام شناسی، جلد هجدهم، قسمت هشتم؛ نظرات علمی امام صادق علیه السلام

این عناصر عبارتند از :

مولیبدان:

۴۲ با معادل انگلیسی Molybdenum نماد Mo عنصری ضروری برای تغذیه گیاه به صورت آزاد در طبیعت نیست. کانی ها به صورت مولیبدنیت Mosz در طبیعت یافت می شود.

• سلنیوم :

عنصر ۱۴ : Si 25% از پوسته کره زمین از اکسید این عنصر است. سلنیوم یک ماده معدنی ضروری است که برای حفظ سلامتی انسان باید توسط رژیم غذایی روزانه به مقدار کافی تأمین شود.

این ماده دارای نقش های متعددی برای سلامتی انسان به شرح ذیل است:

حفظ جوانی و شادابی پوست : نور خورشید می تواند به سلول های پوست آسیب رسانده و عوارضی نظیر لکه ها، پیری زودرس و حتی سرطان پوست را به وجود آورد . سلنیوم به دلیل دارا بودن خواص آنتی اکسیدان به محافظت از بافت پوست در برابر نور خورشید کمک می کند.
پیشگیری از سفید شدن زودرس موها :

هر چند این مسأله تا حدی ارثی است ولی کمبود سلنیوم نیز در سفید شدن زودرس موها بی تأثیر نیست. این عنصر با محافظت رنگدانه ها ی پوست و مو به پیشگیری از تحلیل رفتن آنها کمک می کند.

افزایش قوای باروری:

سلنیوم به محافظت از اسپرم ها در برابر رادیکال های آزاد (موارد آسیب رسان) کمک کرده و همچنین سبب افزایش میزان تحرک اسپرمها و قوای باروری آقایان شده و از این طریق می توان شانس باروری را افزایش دهد.

تقویت سیستم ایمنی:

سلنیوم در عملکرد سیستم ایمنی نقش داشته و مقاومت بدن را در برابر انواع بیماری ها افزایش می دهد. کمبود این عنصر در رژیم غذایی سبب آسیب پذیر تر شدن افراد در برابر انواع بیماری می گردد.

بهبود عملکرد غده تیروئید:

سلنیوم برای ساخته شدن هورمونهای تیروئید ضروری است و کمبود آن سبب اختلال در ساخت این هورمونها می شود.

پیشگیری از سرطانها :

رادیکالهای آزاد علت بروز بسیاری از سرطانها هستند، سلنیوم با قابلیت آنتی اکسیدانی خود می تواند در پیشگیری از سرطانها تأثیر به سزایی داشته باشد.

حفاظت از قلب و عروق :

خواص آنتی اکسیدانی سلنیوم سبب محافظت از چربی های خون و جلوگیری از رسوب آنها در جداره عروق شده و از این طریق به محافظت از سیستم قلبی و عروقی کمک می کند.

کلر :

۱۷ ، CL یون کُلر قسمتی از نمک و ترکیبات دیگر است. به وفور در طبیعت یافت می شود و کاربرد فراوان در زندگی بشر به عنوان بخشی از نمک های طعام و ترکیبات دیگر به مقدار زیاد در طبیعت و لزوماً در بیشتر جانداران وجود دارد.

کبالت :

co 27 فلزی سفید شبیه نیکل با ته رنگ آبی به جای ته رنگ زرد نیکل .

منگنز :

Mn 25 به طور گسترده در بافت بدن گیاهان و جانوران وجود دارد . یک ماده معدنی کمیاب نامیده می شود ، زیرا به مقدار بسیار کم در بدن انسان یافت می شود. بدن ما کم و بیش نزدیک ۲۰ میلیگرم منگنز به گونه بزرگ در استخوانها اندوخته است.
در پایه ریزی بافت همبند چربی و   cho ، استخوان ، عوامل لختگی خون و پروتئین نقش دارد. برای عملکرد طبیعی مغز بایسته است. جزئی از سوپر اکسید دیسموتاز (MnDod) است . این ترکیب یک آنتی اکسیدانت است که بدن را از رادیکال های آزاد نگه داری می کند. به دست آوردن کافی آن از رژیم غذایی کار ساده ای است.

ید:

i عدد اتمی ۵۳٫ رنگ بنفش خاکستری تیره شفاف/ به صورت آزاد سمّی است/ در دمای محیط به صورت گاز در می آید و تنفس بخارهای سمّی آن است. در صورت تماس با پوست رنگ پوست زرد می شود.

مس :

CU عدد اتمی ۲۹٫ فلز قرمز رنگ با خاصیت هدایتی الکتریکی و حرارتی بالا. وجود آن برای کلیه گیاهان و حیوانات عالی ضروری است. در آنزیمهای متنوعی از جمله مراکز مس Cytochrome-Oxidase و آنزیم حاوی cu-zn به نام superoxide dismutase وجود دارد و فلز اصلی در رنگدانه حامل اُکسیژن hemocyanin  است. RDA برای مس در بزرگسالان سالم ۹% میلی گرم در روز است. در جریان خون عمدتاً بر روی پروتئین پلاسمایی بنام ceruloplasmin حرکت می کند. اگر چه اول در روده جذب می شود ، این عنصر همبسته با آلبومین به سوی کبد منتقل می شود.
یک حالت ارثی که بیماری آن به نام ویلسون است موجب باقی ماندن مس در بدن و عدم ورود آن به صفرا توسط کبد می شود که در صورت عدم درمان منجر به آسیب های کبدی و مغزی می شود.
مقدار بی خطر مس در آب آشامیدنی انسان بر حسب منع آن متفاوت است. اما مرز آن بین ۵/۱ تا ۲ میلی گرم در هر لیتر می باشد.

روی :

Zn عدد اتمی ۳۰ . فلزی به رنگ سفید مایل به آبی از عناصر ضروری زندگی انسان است برای بقاء لازم است.کمبود آن در حیوانات سبب افزایش وزن می شود . در انسولین zinc finger protein وآنزیم هایی مانند super oxide dismutase وجود دارد. بر اساس بسیاری از منابع مصرف قرص های حاوی روی میتواند در برابر سرماخورگی و آنفولانزا ایمنی ایجاد کند.
یک ماده معدنی اصلی کمیاب است که بعد از آهن بیشترین میزان را در بدن دارا است. به طور عمده در ماهیچه ها ذخیره می شود اما در یاخته های خونی سفید و قرمز ، پرده شبکیه چشم ، استخوان ها ، پوست ، کلیه ها ، کبد و پانکراس نیز یافت می شود. غده پروستات در مردان نسبت به سایر اعضا بیشترین روی را داراست.

۲۰ تا ۴۰ در ضد توسط غذا جذب بدن می شود  ، در گوشت قرمز ، ماهی ، مرغ ، بوقلمون آماده ترین شکل قابل دسترس و در سبزیجات کمتر برای بدن قابل دسترس است. محصولات لبنی و تخم مرغ هم دارای میزان نسبتاً خوبی روی است ولی جذب از این مواد مشکل تر است. نیاز خانم ها روزانه حداقل ۱۰ میلی گرم و آقایان ۱۲ میلی گرم است.
از نظر فراوانی در پوسته زمین بیست و سوم است.

منیزیوم :

mg عدد اتمی ۱۲٫ فلزی ضعیف و نادر به رنگ سفید تا نقره ای . هشتمین عنصر فراوان در پوسته زمین و سومین عنصر فراوان در آب دریا.
منیزیوم معدنی برای قلب ، عضله و کلیه مهم و مفید است. قسمتی از دندان و استخوان را می سازد و آنزیم ها را فعال می کند. به بدن انرژی می دهد و کارکردن بهتر بدن کمک می کند. استرس ، افسردگی و بی خوابی را کاهش می دهد. B6 جذب mg را زیاد و با آن در بسیاری کارها همکاری می کند. غنی ترین منبع آجیل (بادام، پسته، گردو و…) تخم کدو ، بادام زمینی ، برگ سبز سبزیجات ، غلات ، گندم ، آرد سویا و ملاس و …

عنصری مهم برای تولید انرژی – کاهش گرفتگی های عضلانی – کاهش مشکلات دوران قاعدگی.

منیزیوم یکی از عناصر معدنی ضروری است که باید بطور روزانه توسط رژیم غذایی تامین گردد. این عنصر برای انجام بیش از ۳۰۰ واکنش متابولیکی بدن ضرورت دارد. نقش اصلی منیزیوم در بدن تولید انرژی می باشد. بنابراین برای جلوگیری از احساس ضعف و خستگی تاثیر بسزایی دارد.

این عنصر از املاح استخوانی به شمار آمده و جهت تشکیل کریستالهای آلی استخوانی ضرورت دارد و از این طریق به حفظ سلامت استخوانها کمک می کند.

منیزیوم در عملکرد انسولین و منترل قند خون خصوصاً در بیماران مبتلا به دیابت نقش دارد و افزایش دفع ادراری آن در بسیاری از این بیماران مشاهده می گردد.

تحقیقات اخیر نشان می دهد مه منیزیوم می تواند در کاهش تعداد حملات و دردسرهای میگرنی ، بهبود مشکلات و دردهای عضلانی در دوران قاعدگی ، کاهش تشکیل سنگهای کلیوی ، کاهش گرفتگی عضلانی و بهبود عملکردهای ورزشی موثر واقع گردد.

میزان نیاز بدن :

 • مرد بزرگسال بین ۱۹-۳۴ ساله ۴۰۰ میلی گرم بعد از ۳۰ سالگی ۴۲۰ میلی گرم.
 • زن بزرگسال بین ۱۹-۳۴ ساله ۳۱۰ میلی گرم بعد از ۳۰ سالگی ۳۲۰ میلی گرم.
 • پسران ۱۴ تا۱۸ سال ۴۱۰ میلی گرم
 • دختران ۱۴ تا ۱۸ سال ۳۶۰ میلی گرم
 • بچه ها ۹ تا ۱۳ سال ۲۴۰ میلی گرم
 • ۹تا ۸ سال ۱۳۰ میلی گرم
 • ۱تا ۳ سال ۸۰ میلی گرم

سدیم :

Na عدد اتمی ۱۱٫فلز کاهش دهنده ، نرم و مومی شکل ، در طبیعت به شکل آزاد یافت نمی شود ، در آب غوطه ور شده سبب تجزیه آن می شود و آزاد کردن هیدروژن و تولید هیدرو اکسید می کند.

کلسیم:

Ca عدد اتمی ۲۰٫ جزئی از ساختمان کلیه گیاهان ، در ساختمان بدن حیوانات (در بافتهای نرم) مایعات میان بافتی و اسکلت بندی.

فسفر :

P عدد اتمی ۱۵٫ به همراه کلسیم دو ماده معدنی مهم در ساخت دندان ها و استخوانها ، فسفر ۱درصد کل وزن بدن را تشکیل می دهد. ۸۵% در استخوانها و دندانها و بقیه در سلول ها و بافت های دیگر. تعادل اسید و باز در خون ، رشد و نگه داری و ترمیم بافتها ؛ تنظیم جریان انرژی در بدن برای جذب سایر ویتامین ها و مواد معدنی از جمله ویتامین zn,mg,I,ca,D در حالت معمول نیاز به مصرف مکمل هاب فسفر وجود ندارد زیرا غذاهایی که می خوریم حاوی مقادیر زیادی فسفر است. زیر ۲۴ سال و حامله و شیرده روزانه ۱۲۰۰ میلی گرم بقیه افراد روزانه ۸۰۰ میلیگرم.

گوگرد:

S عدد اتمی ۱۶٫ یک عنصر حیاتی و لازم برای تمامی موجودات زنده می باشد و در ساختار اسید آمینه ها و پروتئین هاست.

آهن :

Fe عدد اتمی ۲۶٫ سطح صاف و نقره ای براق مایل به خاکستری ، وقتی با هوا ترکیب می شود قرمز می شود. فراوانترین عنصر روی زمین است و لی در پوسته زمین چهارمین عنصر از لحاظ فراوانی می باشد. در بدن انتقال O2 ، تولید همو گلوبین ، مقاومت در برابر استرس، عملکرد صحیح آنزیم ها و تقویت سیستم ایمنی را بر عهده دارد.

اکسیژن :

O . عدد اتمی ۸٫ عنصر مهم در هوا ، از طریق عمل فتو سنتز گیاهان تولید و برای تنفس حیوانات لازم است.

کربن :

C . عدد اتمی ۶٫ در بدن تمام موجودات زنده یافت می شود.

 

دوباره امتحان کنید

شیطان، اولین نژادپرست !

خداوند خطاب به شیطان فرمود: چون تورا به سجده امر کردم، چه چیز تورا بازداشت؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *