خانه / اعجاز علمی قرآن / آفرینش کائنات

آفرینش کائنات

بسم الله الرحمن ارحیم

موضوع کنفرانس:آفرینش کائنات

بخش مجری کنفرانس : اعجاز علمی قرآن

استاد ارائه دهنده : خانم زمردی


 چکیده در این کنفرانس به بررسی نظریه مهبانگ درباره افرینش کائنات و دلایلی که برای پذیرش ان از سوی دانشمندان مطرح شده و نیز مراحل تکامل انها و چیستی هفت اسمان از نظر علم نجوم می پردازیم، و با ایاتی از قران که درباره خلقت اسمانها و زمین است، به مقایسه میگذاریم.

در زمان کوتاه فقط چند صد سال تحولات علم نجوم شأن ما را از وضعیتی که گمان می رفت زمین مرکز عالم است به موقعیت کاملا بی اهمیت تنزل داد. تصور ساکنان زمین قبل از قرن شانزده ام، همه ی ماه و ستاره و خورشید به دور زمین می چرخند. در قرن شانزده و هفده ام، درنتیجه کشفیات کوپرنیک، کپلر و… خورشید جای زمین را بعنوان مرکز عالم گرفت.در اوایل قرن بیستم، پی بردند که زمین و خورشید و…، همه و همه تنها اجزایی ناچیز از عالم اند. و زمین ما جایگاه ممتازی در بین کهکشانهای عالم ندارد. سوال این بود: کهکشان ها از کجا آمدند؟ آیا همیشه بودند؟!؟! یا آنها هم روز تولد دارند؟!؟ بعد از مشاهده دور شدن کهکشانها توسط هابل در سال ۱۹۲۰، نظریه بیگ بنگ (مهبانگ) مطرح شد: عالم در ابتدای خلقت در یک نقطه ی پرچگال متمرکز بوده و با انفجار عظیمی شیرازه آن در هم شکست و عناصر مختلف و در پی آن ستاره ها و کهکشانها شکل گرفتند. نکته مهم و حائز اهمیت این است که، تمام مراحلی که نظریه مهبانگ شرح میدهد از همان نقطه شروع، با آیات قرآن در زمینه خلقت جهان هستی، همخوانی دارد. آیا وجود این آیات اتفاقی است؟ یا خبر از حقیقتی دیگر دارد؟

سوره مباره انبیا آیه ی ۳۰

  • «أَ وَلَمْ یَرَ الَّذِینَ کَفَرُوا أَنَّ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ کانَتا رَتْقاً فَفَتَقْناهُما وَ جَعَلْنا مِنَ الْماءِ کُلَّ شَیْ‏ءٍ حَیٍّ أَ فَلا یُؤْمِنُونَ»
  • آیا کافران ندیدند که آسمانها و زمین به هم پیوسته بودند، و ما آنها را از یکدیگر باز کردیم؛ و هر چیز زنده‏اى را از آب قرار دادیم؟! آیا ایمان نمى‏آورند؟!

هدف از خلقت آسمانها و زمین در نگاه قرآن چیست؟

سوره مبارکه بقره ایه ی ۲۲

  • الَّذی جَعَلَ لَکُمُ الْأَرْضَ فِراشاً وَ السَّماءَ بِناءً وَ أَنْزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً فَأَخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَراتِ رِزْقاً لَکُمْ فَلا تَجْعَلُوا لِلَّهِ أَنْداداً وَ أَنْتُمْ تَعْلَمُونَ.
  • آن کس که زمین را بستر شما، و آسمان [جو زمین‏] را همچون سقفى بالاى سر شما قرار داد؛ و از آسمان آبى فرو فرستاد؛ و به وسیله آن، میوه‏ها را پرورش داد؛ تا روزى شما باشد. بنا بر این، براى خدا همتایانى قرار ندهید، در حالى که مى‏دانید (هیچ یک از آنها، نه شما را آفریده‏اند، و نه شما را روزى مى‏دهند). 

اینبار برای اولین مرتبه آیه سی انبیاء را به همراه ایه ۲۲ بقره، اگر از انتها بخوانیم میشود: / آماده کردن زمینی برای زندگی – برپاشدن زمین و آسمان – آفرینش کائنات با انفجاری عظیم / رتق: پیوسته بودن و بهم برآوردن دو چیز، فتق: ضد رتق، گشودن و جدا کردن دو چیز متصل. هر دو یک مرتبه در قرآن آمده اند.

نکته مهم:

اصطلاح انبساط بزرگ، مناسبتر از انفجار بزرگ است، زیرا خلقت لحظاتی کمتر از ثانیه؛ بعد از تولد با سرعت بسیار بسیار زیادی منبسط شد. که ایه شریف نیز به صورت دقیق تر به این مساله با کلمه فتق اشاره میکند. زیرا انبساط معنای انفجار را نیز در خود دارد.

اکتشافات قرن اخیر که باعث تغییر بنیادی در فهم بشر از هستی شدند: ۱ – عالم در حال انبساط است. ۲ – عالم پر از تابش الکترومغناطیس است.۳ -بیشتر جرم عالم از دیده پنهان است. نظریه مهبانگ در قالب این سه اکتشاف مطرح و قوت گرفت.

بررسی کشف اول

پدیده دوپلر : تغییر فرکانس موج مشاهده شده بین چشمه موج و ناظر دریافت کننده آن است. این پدیده در امواج صوتی، الکترومغناطیس، آب و فشار رخ میدهد.ما این اثر را در امواج صوتی روزمره حس میکنیم. هنگامی که ماشینی به ما نزدیک میشود به دلیل فشردگی امواج، جبهه موج بیشتری به ما میرسد و صدا را بلندتر میشنویم و هنگام دور شدنش صدا اهسته و اهسته میشود. در امواج الکترومغناطیس این اثر خود را با تغییر در نور دریافتی نشان میدهد

هابل با کمک اثر دوپلر نسبیتی نور اینچنین توضیح داد: کهکشانهایی که به ما نزدیک شوند به رنگ ابی و کهکشانهایی که از ما دور شوند به رنگ قرمز دیده میشوند.

دو نتیجه گیری مهم هابل از مشاهدات خود به این صورت بود: نتیجه اول= کهکشانها نه تنها از ما، بلکه از یکدیگر هم دور میشوند. یعنی دور شدن ، در تمام جهت هاست. و امکان برخورد بین آنها نیست.

نتیجه دوم= هر چه کهکشانی در فاصله ی بیشتری از ما باشد، سرعت دور شدن آن نیز سریعتر خواهد بود. سرعت v متناسب با فاصله d . ثابت عددی هابل h (رابطه هابل برای محاسبه سرعت کهکشانها) V h*d

دو برداشت مهم از کشف انبساط عالم :

۱- تمام چگالی عالم در نقطه ای متمرکز بوده است. نظریه بیگ بنگ (گاموف و همکارانش) ۲- چگالی عالم ثابت بوده، ماده اضافی، یعنی یک اتم به ازای هر متر مکعب در هر میلیارد سال، در فضای خالی ایجاد میشود. نظریه حالت مانا ( هویل و همکارانش )

بررسی کشف دوم

دانشمندان طرفدار فرضیه مهبانگ به دنبال یافتن شاهدی بر ادعای خود بودند که آشکار شدن تابش پس زمینه کیهانی به عنوان بقایای انفجار بزرگ، دلیل موجهی بر ادعای ایشان شد. تابش پس زمینه کیهانی چیست؟ بعد از انفجار بزرگ، عالم پر از ذرات و فوتون بود. ذرات ماده را ساختند و فوتونها در عالم باقی ماندند. طول موج آنها در اثر انبساط بلند شد و الان با انرژی کمی در ناحیه میکروموج امواج الکترومغناطیس، قرار دارند و دمایشان تا ۳ کلوین پایین آمده است. آرنو پنزیاس و رابرت ویلسون به صورت کاملا اتفاقی در سال ۱۹۶۵ پی به حضور تابش زمینه کیهان بردند و در سال ۱۹۷۸ جایزه نوبل را برای کشف بزرگ خود، دریافت کردند. برای مطالعات بیشتر، ناسا اولین ماهواره ی پژوهشی تابش زمینه ی کیهانی خود را با نام ( cosmic background explorer ) COBE در سال ۱۹۸۹ به فضا فرستاد. کاوشگر ویلکینسون ( Wilkinson Microwave Anisotropy Probe ) WMAP برای بررسی آسمان و سنجش دمای تابش زمینه بعد از COBE در سال ۲۰۰۱ توسط ناسا، به فضا رفت

 

کاوشگر planck بعد از این دو کاوشگر، از سازمان فضایی اروپا برای بررسی های بیشتر به فضا فرستاده شد. و الگوی کاملتری از پراکندگی تابش زمینه ارسال کرد.

بررسی کشف سوم

جرم تاریک حدود ۱۱^ ۱۰ ستاره در کهکشان راه شیری در صفحه ای به قطر ۰٫۳ تا ۱٫۵* ۱۵^۱۰ کیلومتر حول محور عمود بر صفحه کهکشان میچرخند. خورشید که در فاصله ۲/۳ شعاع از مرکز کهکشان قرار دارد با سرعت ۲۲۰km/s, در چرخش است و ۲۴۰میلیون سال طول میکشد تا یک دور کامل بزند. در ۴٫۵ میلیارد سال حیات منظومه شمسی، جمعا بیست مرتبه کهکشان را دور زده است. طبق قانون کپلر باید جرمی معادل ۱۱^۱۰ برابر جرم خورشید در داخل مداری باشد که آن را طی می کند. طبق قانون سرعت مماسی کپلر، سرعت با افزایش شعاع کم و با افزایش جرم زیاد میشود. و از آنجایی که تصور میشد بیشتر جرم در مرکز کهکشانها متمرکز باشد، بایستی با افزایش فاصله سرعت کمتر میشد. اما مشاهدات نشان داد سرعت ستارگان دورتر از خورید، افت نمیکند.کشف مهم : جرم متناسب با شعاع در کهکشان زیاد میشود‼ مقدار زیادی از جرم کهکشان ما نامرئی است. و به صورت هاله ای با جرم ده برابر کهکشان، آن را در بر گرفته است. این جرم از ابتدای عالم بوده است و حدس زده می شود که از بقایای همان انفجار بزرگ است اما ماهیت ان ناشناخته میباشد و تنها از اثر گرانشی ان پی به حضورش برده شده است

حدس هایی که درباره اجسام سازنده ماده تاریک زده میشود به این شرح است: * اشیای هاله ای پرجرم و متراکم WIMPs مانند سیاهچاله های پرجرم، ستارگان نوترونی، ستارگان کوتوله سفید، ستارگان کوتوله قهوه ایی (اجسامی به اندازه مشتری که نتوانستند بدلیل جرم کم به ستاره تبدیل شوند.) * ذرات پرجرم با برهم کنش ضعیفs MACHO مانند نوترینو ( اگر روزی کشف شود که جرم دارد)، انواع ذرات بنیادی که در مهبانگ ایجاد شدند و هنوز بر روی زمین دیده نشدند. یک راه اندازه گیری جرم تاریک در سایر نقاط هستی، مشابه همان روش اندازه گیری در کهکشان راه شیری است. زیرا کهکشانها در خوشه های حدود صدتایی تحت نیروی گرانش ، حول مرکز جرمشان می چرخند. دانشمندان از جرم تاریک تنها اثر گرانش شان را در رصدهای نجومی می شناسند که در اصلطاح شی گرانشی گفته میشود.در تصاویر ارسالی ماهواره ها گاهی تصویر قسمتی از ان به حالت بد شکل یا حبابی بود و یا گاهی ستاره ای به طور غیر عادی پرنور میشد و بعد از مدتی به حالت اول برمیگشت.

 

مساله مهم تری که جای بحث داشت وجود نیرویی بود که بر گرانش حاصل از جرم مرئی و نامرئی کهکشانها غلبه می کرد و باعث انبساط انها میشد. دانشمندان به این انرژی مرموز ، انرژی تاریک گفتند که از ابتدای شروع تشکیل کائنات، عامل انبساط آن بوده است. اما در زمان ما بعد از کشف انبساط کهکشانها به وجود آن پی بردند. گرانش نیروی متقابل اجسام بزرگ نسبت بهم است، و باعث شکل گیری کائنات شد، تقریبا شناخته شده تر است. هرچند هنوز سرشت آن نامعلوم است. در زور آزمایی این نیروها، گرانش به انقباض میخواند و انرژی تاریک به انبشاط، و هنوز برد با انرژی تاریک است.

سوره مباکه رعد ایه ی ۲ :

  • اللَّهُ الَّذی رَفَعَ السَّماواتِ بِغَیْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَها ثُمَّ اسْتَوى‏ عَلَى الْعَرْشِ وَ سَخَّرَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ کُلٌّ یَجْری لِأَجَلٍ مُسَمًّى یُدَبِّرُ الْأَمْرَ یُفَصِّلُ الْآیاتِ لَعَلَّکُمْ بِلِقاءِ رَبِّکُمْ تُوقِنُونَ
  • خدا همان کسى است که آسمانها را، بدون ستونهایى که براى شما دیدنى باشد، برافراشت، سپس بر عرش استیلا یافت (و زمام تدبیر جهان را در کف قدرت گرفت)؛ و خورشید و ماه را مسخّر ساخت، که هر کدام تا زمان معینى حرکت دارند! کارها را او تدبیر مى‏کند؛ آیات را (براى شما) تشریح مى‏نماید؛ شاید به لقاى پروردگارتان یقین پیدا کنید!

گزینه های ستونهای نامرئی که باعث استواری اسمانها و زمین و سبب تعادل انهاست. ۱- نیروی گرانش بین اجرام آسمانی ۲-جرم تاریک ۳ -انرژی تاریک

کشف های دیگر خاطره ی دیگر کیهان از لحظه تولدش زمینه نوترینو است: نوترینو ها ذرات بسیار گریز پایی هستند که با فناوری پیشرفته کنونی نیز آشکار نشده اند، و تنها رد پای آنها در واکنشها دیده میشود. نوترینو قبل از تابش (فوتون) از ماده واجفتیده شده و الان باید مانند فوتونها، طول موج شان منبسط شده ( انتقال به سرخ یافته) و در دمای ۲ کلوین باشند.

*خلقت به چه صورتی نظم گرفته است؟ در قران مجموعه اسمانها را هفت طبقه به همراه زمین نتیجه انفجار بزرگ میداند.

اشاره به آسمان های هفت گانه در قرآن سَبْعَ سَمَاوَاتٍ ( ایه ۲۹ بقره – آیه ۱۲ فصلت – آیه ۳ ملک – آیه ۱۵ نوح- آیه ۱۲ طلاق) السَّمَاوَاتُ السَّبْعُ (آیه ۴۴ اسراء- آیه ۸۶ مومنون) خَلَقْنَا فَوْقَکُمْ سَبْعَ طَرَائِقَ(آیه ۲۳ مومنون) وَبَنَیْنَا فَوْقَکُمْ سَبْعًا شِدَادًا(آیه ۱۲ نباء) نکته: آسمان های هفت گانه تقسیم بندی ویژه ای است. که با در کنارهم قرار دادن ایاتی از قران به نتایجی درباره اسمان اول میرسیم

با توجه به تحقیقات علمی اخیر ، ثابت شده که لایه های مختلف جو اطراف زمین باعث شکست نور ستارگان شده که در چشم بیننده ، حالت زیبای چشمک زنی ایجاد میکند و این در حالی است که این منظره ی زیبا در خارج از جو دیده نمیشود. بنابراین…. السماء الدنیا همان جو زمین، و آسمان اول است. دانشمندان نیز تقسیم بندی هفت گانه مانند تصویر زیر برای مجموعه اسمانها در نظر دارند.که فعلا با قطعیت درباره اسمان اول نظر می دهیم.

نتیجه: مراد از سماوات در قرآن مجموعه ی عظیم کائنات است شامل تمام اجرام سماوی و فضای بینشان، که بصورت ویژه زمین به عنوان “بستر حیات” با آن همراه است. مساله مهم دیگر در قران بیان خلقت آسمانها و زمین شش دوره است. خلقت آسمانها و زمین در شش مرحله خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ فِی سِتَّهِ أَیَّامٍ (آیه ۵۴ اعراف-آیه ۳ یونس -آیه ۷ هود-آیه ۴ حدید) خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَمَا بَیْنَهُمَا فِی سِتَّهِ أَیَّامٍ (آیه ۵۹ فرقان-آیه ۴ سجده) خلَقْنَا السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَمَا بَیْنَهُمَا فِی سِتَّهِ أَیَّامٍ ( آیه ۳۸ ق) بررسی یک تناقض که در سوره فصلت به ان برخورد میکنیم: قُلْ أَ إِنَّکُمْ لَتَکْفُرُونَ بِالَّذی خَلَقَ الْأَرْضَ فی‏ یَوْمَیْنِ وَ تَجْعَلُونَ لَهُ أَنْداداً ذلِکَ رَبُّ الْعالَمینَ (۹) وَ جَعَلَ فیها رَواسِیَ مِنْ فَوْقِها وَ بارَکَ فیها وَ قَدَّرَ فیها أَقْواتَها فی‏ أَرْبَعَهِ أَیَّامٍ سَواءً لِلسَّائِلینَ (۱۰) فَقَضاهُنَّ سَبْعَ سَماواتٍ فی‏ یَوْمَیْنِ وَ أَوْحى‏ فی‏ کُلِّ سَماءٍ أَمْرَها وَ زَیَّنَّا السَّماءَ الدُّنْیا بِمَصابیحَ وَ حِفْظاً ذلِکَ تَقْدیرُ الْعَزیزِ الْعَلیمِ (۱۲) بگو: آیا شما به آن کس که زمین را در دو روز آفرید کافر هستید و براى او همانندهایى قرار مى‏دهید؟! او پروردگار جهانیان است! او در زمین کوه‏هاى استوارى قرار داد و برکاتى در آن آفرید و موادّ غذایى آن را مقدّر فرمود،- اینها همه در چهار روز بود- درست به اندازه نیاز تقاضا کنندگان! در این هنگام آنها را بصورت هفت آسمان در دو روز آفرید، و در هر آسمانى کار آن (آسمان) را وحى (و مقرّر) فرمود، و آسمان پایین را با چراغهایى [ستارگان‏] زینت بخشیدیم، و (با شهابها از رخنه شیاطین) حفظ کردیم، این است تقدیر خداوند توانا و دانا! طبق آیات سوره فصلت، آفرینش زمین در دو روز، آفرینش زمین در چهار روز ، آفرینش آسمان در دو روزبوده است. نکته مهم در رفع این تناقض توجه به کلماتی است که قرآن در شرح مسایل از آنها استفاده میکند. قران در بیان خلقت بدون مقدمه از افعالی مثل خلق استفاده میکند و انجا که مراحل تکمیل جزییات زمینرا بیان کرده از افعالی دیگر استفاده میکند.یعنی خود زمین دارای ۴ مرحله تکمیل بوده است. خلق : افریدن از عدم، توام با اندازه گیری/ بدیع : پدید آوردن بدون نمونه قبلی/ بدءا : آغاز کردن کاری پیش از همه/ جعل : قرار دادن ( در جایی و … )/ بارک : فایده و برکت دائمی قرار داد/ قدر : با تشدید حرف د ، با اندازه گیری معین، تنظیم کرد/ قضی : مقرر کردن، امر نمودن به کاری و فیصله دادن موارد استفاده : یَبْدَأُ الْخَلْقَ (آیه ۴ یونس-آیه ۳۴ یونس-آیه ۶۴ نمل-آیه ۱۱ روم-آیه ۲۷ روم ) خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ(آیه ۱۹۰ آل عمران-آیه ۱ انعام و …) / بَدِیعُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ (آیه ۱۱۷ بقره-آیه ۱۰۱ انعام) تذکر = عمر آفرینش از زمان انفجار بزرگ حدود ۱۳٫۸ و عمر تشکیل زمین حدود ۴٫۵ میلیارد سال در یک تقسیم ساده داریم: ۱۳٫۸ / ۴٫۵ : ۳٫۰۶ یعنی زمین در ۱/۳ آخر فرآیند تکامل کائنات تشکیل شد، به عبارتی در ۲/۶ اخر قرار دارد. یعنی در دو روز از شش روز آمده در قرآن همانطور که ایه ۹ فصلت گوید! سوره نازعات به مراحل تکمیل زمین اشاره میکند. رَفَعَ سَمْکَها فَسَوَّاها (۲۸) وَ أَغْطَشَ لَیْلَها وَ أَخْرَجَ ضُحاها (۲۹) وَ الْأَرْضَ بَعْدَ ذلِکَ دَحاها (۳۰) أَخْرَجَ مِنْها ماءَها وَ مَرْعاها (۳۱) وَ الْجِبالَ أَرْساها (۳۲) سقف آن را برافراشت و آن را منظّم ساخت، و شبش را تاریک و روزش را آشکار نمود! و زمین را بعد از آن گسترش داد، و از آن آب و چراگاهش را بیرون آورد، و کوه‏ها را ثابت و محکم نمود! نکته = خلقت آسمانها در دو روز با فقضاهن آمده! به معنی اتمام کار… می توان نتیجه گرفت که یومین در هر دو آیه به یک زمان اشاره دارد، به ۲/۶ آخر اما با نگاهی دوباره بر آیه ۳۰ انبیاء و اینکه رتق و فتق هر دو یکمرتبه در قرآن آمده اند. شاید بتوان گفت دلیل یکبار آمدن این دو فعل حاکی از یکبار به وقوع پیوستن انفجاری بزرگ برای شروع حیات کائنات است. و تناقضی با خلق و بدیع و بدءا ندارد زیرا آنها به آفرینش بدون الگو اشاره دارند. دانشمندان نیز تکامل کائنات را دارای مراحلی می دانند… اما چگونگی تطبیق دقیق این مراحل بر شش مرحله قرآن جای بحث بسیار دارد. جز آنچه که گفته شد. ۴/۶ صرف آماده سازی مقدمات، ۲/۶ تکمیل آنها.

مهمترین واکنشها در تکوین عالم اولیه از نظر علم

زمان کمتر از ۴۳-^۱۰ ثانیه، دما بیشتر از ۱۳^۱۰* ۱٫۵ کلوین حادثه= نفوذ به این زمان و توصیف حوادث آن فراتر از امکانات عصر ماست. زیرا در این دما کوارک ها آزاد بودند. چگالی تابش (انرژی) بیشتر از چگالی ماده است. زمان کمتر از ۶-^۱۰ ثانیه، دما حدود ۱۳^۱۰* ۱٫۵ کلوین حادثه= عالم به شدت منبسط شده و به اندازه فعلی منظومه شمسی است. متشکل از ذرات و پاد ذرات ، فوتون، نوترینو و پاد آن است. دما به شدت بالا ست ، لذا تولید و نابودی زوج نوکلئون رخ میدهد. ذره + پاد ذره = فوتون (تولید زوج ) فوتون = ذره + پاد ذره (نابودی زوج) زمان کمتر از ۲-^۱۰ ثانیه، دما ? ۱۱^۱۰✖ ۱٫۵ کلوین حادثه= دما و انرژی تابش پایین آمده و فوتون نمیتواند فرایند تولید زوج را انجام دهد. اما نابودی زوج وایجاد فوتون ادامه دارد. زمان کمتر از یک ثانیه، دما? ۱۰^۱۰✖ ۱٫۵ کلوین حادثه = انرژی نوترینو کم شده و دیگر نمیتواند در واکنش تولید نوترون شرکت کند، و به تنهایی مسیر خود را تا به امروز طی میکند. پاد الکترون + نوترون = پروتون + نوترینو نوترینو اکنون دمای دو کلوین دارد و درناحیه میکروموج است.

زمان? ۶ ثانیه ، دما? ۹^۱۰✖ ۶ کلوین حادثه= در اثر واکنش ذره و پاد ذره، بیشتر نوکلئون ها نابود شدند ( تذکر! به دلیل نامعلومی چون در اغاز، تعداد ماده از پاد ماده اندکی بیشتر بود… در واکنش ها به مقدار بسیار کمی ماده باقی مانده)، ولی تعداد فوتونها ثابت مانده است. زمان کمتر از ۲۵۰ثانیه، دما? ۸^۱۰ ✖ ۹ کلوین حادثه = بر اثر افت دما و انبساط عالم، تابش دیگر پیوندهای اتم ها را نمیشکند و بر ماده تاثیر چندانی ندارد و آن هم مانند نوترینو راه خود را جدا میکند ( اینها همان تابش زمینه هستند که گفتیم). اولین اتم با یک پروتون و نوترون ساخته شد. زمان کمتر از ۷۰۰،۰۰۰سال، دما?۳۰۰۰ کلوین دوره ی تشکیل هیدروژن خنثی ، اتم هلیم و سایر عناصر بدون مزاحمت فوتون های پر انرژی…. *بعد از این زمان در اثر نیروی گرانش ، اتم ها گرد هم جمع میشوند و نسل اول کهکشانها را میسازند. * نسل دوم کهکشانها، از انفجار ستارگان نسل اول ایجاد میشود ، و سیارات از تکه پاره های سنگی بوجود می آید . الان …. ۸^۱۰*۱۳٫۸ سال از مهبانگ گذشته ، و ما در خدمت شما هستیم.

یک سوال اساسی، خلقت از هیچ : انرژی اولیه برای انفجار بزرگ از کجا آمد؟آیا از هیچ خلق شد؟یا با نقض قوانین ترمودینامیک خودش انرژی خود را تامین کرد؟ پاسخ: آیات ۳۵ و ۳۶ سوره مبارکه طور أَمْ خُلِقُوا مِنْ غَیْرِ شَیْ‏ءٍ أَمْ هُمُ الْخالِقُونَ (۳۵) أَمْ خَلَقُوا السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ بَلْ لا یُوقِنُونَ (۳۶) یا آنها بى هیچ آفریده شده‏اند، یا خود خالق خویشند؟! آیا آنها آسمانها و زمین را آفریده‏اند؟! بلکه آنها جویاى یقین نیستند!

و سوال اساسی دیگر: چرا از یک انفجار، مجموعه ای منظم شکل گرفت؟ پاسخ: آنچه را آفرید با اندازه گیری دقیق استوار کرد و با لطف و مهربانی نظمشان داد و به خوبی تدبیر کرد. هر پدیده را برای همان جهت که آفریده شد به حرکت درآورد، چنان که نه از حد و مرز خویش تجاوز کند و نه در رسیدن به مراحل رشد خود، کوتاهی کند و این حرکت حساب شده را بدون دشواری به سامان رساند تا بر اساس اراده او زندگی کند. پس چگونه ممکن است سرپیچی کند در حالی که همه موجودات از اراده ی خدا سرچشمه میگیرند. (فرازهایی از خطبه ۹۱ نهج البلاغه )

و سوالات اساسی دیگری: چرا طبیعت از فرمول های دقیق فیزیک پیروی می کند؟ چرا اتم ها به هم می پیوندند و ماده را می سازند؟ چرا صورتهای پیشرفته حیات از شکلهای ابتدایی بوجود می آید ؟ پاسخ: در مقدمه کتاب فیزیک جدید اثر کنت اس.کرین، آمده است: اگرچه دانشمندان می توانند پاسخهای دقیقی به چگونگی این نظریه ها بدهند، اما پاسخی برای چرایی آنها ندارند … بخاطر اینکه این پرسشها از قلمرو تجربه خارج اند… اگر روزی پاسخ این پرسشها پیدا شود، این پاسخ نه در حوزه ی علوم، بلکه در حوزه های فلسفه یا الهیات خواهد بود.

پس آن کس که دل را از همه چیز تهی سازد و فکرش را بکار گیرد تا بداند که چگونه عرش قدرت خود را برقرار ساخته ای؟ و پدیده را چگونه آفریده ای؟ و چگونه آسمانها و کرات فضایی را در هوا آویخته ای؟ و زمین را بر روی امواج آب گسترده ای؟ نگاهش حسرت زده، عقلش مات و سرگردان، شنواییش آشفته و اندیشه اش حیران می ماند. فراز هایی از خطبه ۱۶۰ نهج البلاغه

منابع : کنت اس.کرین، کتاب فیزیک جدید ؛ ترجمه منیژه رهبر و بهرام معلمی. چاپ سوم ۱۳۸۶- تهران: مرکز نشر دانشگاهی، ۱۳۷۹٫

سایتهای مرتبط :

هدف خدا از آفرینش زمین و آسمان

منبع

ادوین هابل

منبع

انبساط جهان

منبع

انبساط جهان از دیدگاه علم و قرآن

منبع

انبساط عالم – ویکی نجوم

منبع

%D8%A7%D9%84%D9%85

جورج گاموف

منبع

مفاهیم و تاریخچه کیهانشناسی. هویل

منبع

نظریه حالت پایدار – ویکی‌پدیا، دانشنامه آزاد

منبع

کهکشان – نظریه حالت پایدار

منبع

آرنو آلان پنزیاس – ویکی‌پدیا، دانشنامه آزاد

منبع

%D9%86_%D9%BE%D9%86%D8%B2%DB%8C%D8%A7%D8%B3 ۲۰

دی: زادروز رابرت وودرو ویلسون ستاره شناس آمریکایی

منبع

کاوشگر کوبی – ویکی نجوم

منبع

دبلیومپ – ویکی‌پدیا، دانشنامه آزاد

<a href=”http://fa.m.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%D8%A8%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%85%D9%BE” ta

دوباره امتحان کنید

شگفت‌انگیزترین اعجاز قرآن کریم که به تایید دانشمندان رسید+فیلم

قرآن کریم معجزه ی جاوید آخرین فرستاده خدا، حضرت محمد (ص) است. این کتاب بیانگر …