خانه / اعجاز علمی قرآن / آیا ادعای قرآن درباره جوشیدن آب دریاها امکان پذیر است؟

آیا ادعای قرآن درباره جوشیدن آب دریاها امکان پذیر است؟

بسم الله الرحمن الرحیم

موضوع مقاله: آیا ادعای قرآن درباره جوشیدن آب دریاها امکان پذیر است؟

تهیه کننده: بخش اعجاز علمی قرآن ( سرکار خانم زنگی، جناب آقای علی نژاد)

مطلب فوق را در دو بخش گذشته و آینده مورد بررسی قرار می‌دهیم:

گذشته:

مطالعاتی اخیرا صورت گرفته که نشان می­‌دهد برخورد سیارک‌­هایی به اندازه ۲۰-۷۰ کیلومتری به زمین ۳ میلیارد ساله دمای آن را تا حدی افزایش داده که آب دریا‌ها برای چند هفته به ۵۰۰ درجه سانتیگراد رسیده و به مدت بیش از یک سال با دمای حدود ۱۰۰ درجه جوشان مانده است.

آیا ادعای قرآن درباره جوشیدن آب دریاها امکان پذیر است؟

گرچه مطالعات قبلی برخورد سیارک­‌ها با زمین را در سن ۳ میلیارد سالگی اش تأیید کرده بودند اما Lowe و (Byerly (2015 از دانشگاه استنفورد شواهدی ارائه دادند که نشان می‌­دهد در ۳٫۲۹ و ۳٫۲۳ میلیارد سالگی زمین این سیارک­‌ها عواقب شدید­تری نسبت به آنچه قبلا تصور می­شد داشته اند به طوری که باعث گرم شدن اتمسفر زمین، جوشیدن سطح آب اقیانوس‌­ها و تبخیر ده‌­ها یا احتمالا ۱۰۰ متر از آب دریاها شده ­اند. بی شک این تغییر شدید دما و ورود سریع بخار آب به اتمسفر باعث تغییر و تحول زندگی جانداران روی کره زمین گردیده است.

آیا ادعای قرآن درباره جوشیدن آب دریاها امکان پذیر است؟

اگرچه در آن زمان جانداران کره زمین به اندازه امروزی پیشرفته نبوده اند و شاید محدود به جمعیت­‌های میکروبی و میکرو‌ارگانیسم­‌ها می­‌شده اما اگر حیوانات و انسان‌­ها در آن زمان ساکنان زمین بودند شاهد فاجعه ای هولناک می‌­شدند.

آیا ادعای قرآن درباره جوشیدن آب دریاها امکان پذیر است؟

آینده:

همانطور که می‌دانید زمین در یک فاصله مناسب با ستاره خودش یعنی خورشید قرار دارد که به آن اصطلاحا کمربند حیات گفته می‌شود، به این معنی که فاصله به قدری می‌باشد که نه آب در آن یخ می‌زند و نه آب در آن به حالت بخار در می‌آید و می‌جوشد، بلکه در سطح آن جاریست تا حیات، قابلیت شکل‌گیری در آن را داشته باشد.

سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که آیا این اتفاق ممکن است برای سیاره زمین رخ بدهد؟ ازدیدگاه علمی بله،کافی است اتفاقی مثلا برخورد جسمی که بتواند زمین را اندکی از مدار خود دور و به خورشید نزدیک شود، و یا در حالت دوم عمر خورشید به اواخر خود نزدیک بشود و از حالت کنونی که کوتوله زرد است ابتدا تبدیل به کوتوله سرخ و سپس کوتوله سفید شود[۳]،در نتیجه قبل از رخ دادن یک انفجار ابرنواختری بزرگ‌تر و بزرگ‌تر خواهد شد تا جایی که به میزان زیادی به زمین نزدیک‌تر خواهد شد، در نتیجه زمین بسیار گرم می‌شود و در اولین اتفاق همه آب‌های زمین و دریا‌ها و اقیانوس‌ها شروع به جوشیدن خواهد کرد و دمای سیاره تا مقدار زیادی افزایش خواهد یافت.

اخیرا دانشمندان نیز یک روش غیرمعمول برای غلبه بر گرمای کره زمین یافته اند و آن هم این است که کره زمین را به یک مدار دور‌تر از خورشید یعنی یک منطقه خنک‌تر حرکت بدهند! [۴]

جالب است بدانید که برای این کار نیاز به نیروی عظیمی برای حرکت دادن کره زمین نیست. فقط کافیست یک ستاره دنباله دار را به سمت زمین هدایت کنند به طوری که با سرعت از کنار و نزدیک زمین رد بشود و به این طریق می‌توان از نیروی گرانشی شهاب که روی زمین اثر خواهد گذاشت استفاده کرد. در نتیجه اینکار سرعت مداری زمین افزایش پیدا می‌کند و به یک مدار بالاتر می‌رود که از خورشید دورتر است و به این ترتیب به یک منطقه خنک تر هدایت می‌شویم.

این گروه گفته اند که هدفشان در نجات کره زمین کاملا جدیست و تنها چیزی که احتیاج دارند پرتاب یک موشک شیمیایی به یک شهاب آسمانی یا ستاره ی دنباله دار است که در زمان مقرر باعث آتش گرفتنش بشود که چنین دانشی همین حالا هم وجود دارد.

این طرح جنبه‌های نگران کننده زیادی دارد. مهندسین هوافضا باید برای هدایت شهاب و یا ستاره دنباله دار به سمت زمین نهایت دقت را بکنند زیرا کوچک‌ترین اشتباهی در این زمینه، کره زمین رو به مداری جلوتر خواهد برد (مدار آتش) و عواقب ویرانگری را در پی خواهد داشت که کباب شدن محیط زیست زمین کم‌ترین آن‌ها خواهد بود.

آیا ادعای قرآن درباره جوشیدن آب دریاها امکان پذیر است؟

(روزی که دریاها جوشان شوند.) [۵] ادعایی است که قرآن در مورد آینده زمین مطرح می­‌کند و قیامت را اینطور تصویر می‌­کند. این در حالیست که در زمان نزول این آیه بشر برای جوشاندن آب از هیزم استفاده می­‌کرده و وجود نیرویی که بتواند آب اقیانوس‌­ها را به جوش بیاورد ناشناخته بود و حتی در ذهن آن ها نمی‌­گنجید. چطور می­‌شود کتابی ادعایی را مطرح کند که حتی برای قرن­‌ها بعد از آن ناممکن به نظر می‌­رسد مگر این که نویسنده دانای به تمام امور باشد.

منابع:

[۱].http://geology.gsapubs.org/content/early/2015/05/07/G36665.1.abstract
[۲].http://miraclesofthequran.persianblog.ir/
[۳] http://bigbangpage.com/?p=18150
[۴] http://www.theguardian.com/environment/2001/jun/10/globalwarming.climatechange                   

[۵] سوره مبارکه تکویر آیه ۶: «وَإِذَا الْبِحَارُ سُجِّرَتْ»

دوباره امتحان کنید

نقش دین در برابر خودکشی

  نسا – ٢٩ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَأْکُلُوا أَمْوَالَکُم بَیْنَکُم بِالْبَاطِلِ إِلَّا أَن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *