خانه / اعجاز علمی قرآن / اتم و اعجاز علمی قرآن

اتم و اعجاز علمی قرآن

بسم الله الرحمن ارحیم

موضوع کنفرانس:اتم و اعجاز علمی قرآن

بخش مجری کنفرانس : اعجاز علمی قرآن

استاد ارائه دهنده : خانم زمردی


*نظر برخی از دانشمندان پیش از میلاد درباره اتم : دموکریت ۵۰۰ سال قبل از میلاد: ماده از اجزای ریزی به نام اتم ساخته شده است . و جزیی کوچکتر از آن وجود ندارد. اتم در زبان یونانی، به معنی تجزیه ناپذیر و ناگسستنی است . اتم اجسام نوک تیز، مثلثی و اتم مواد نرم، دایره ای شکل هستند . دالتون : ماده از ذرات تجزیه ناپذیر به نام اتم تشکیل شده است. همه اتمها یک شکل اند قانون بقای اتم برقرار است. اتمهای هرعنصر ، جرم و خواص یکسانی دارند از اتصال اتمها مولکول بوجود می آیند. واکنش شیمیایی بدلیل جابجایی اتم های عناصر است.

 

*زوجیت در انسان

 

*زوجیت در حیوانات

* زوجیت در گیاهان

آیه ۳ سوره ی مبارکه رعد را نمی توان به معنی صنف گرفت یعنی مراد آیه میوه هایی نیست که از نوع زمستانی و تابستانی آنها داریم زیرا با کل الثمرات در تضاد است. چون همه میوها نوع زمستانی و تابستانی ندارند پس زوجیت که در ظاهر به خود میوه برمی گردد ، به نحوه تولید آن در اثر زوجیت اشاره دارد زوج بمعنی صنف

سوره مبارکه حج آیه ۵ :

  • وَتَرَى الْأَرْضَ هَامِدَهً فَإِذَا أَنْزَلْنَا عَلَیْهَا الْمَاءَ اهْتَزَّتْ وَرَبَتْ وَأَنْبَتَتْ مِنْ کُلِّ زَوْجٍ بَهِیجٍ .
  • (از سوی دیگر،) زمین را (در فصل زمستان) خشک و مرده می‌بینی ، اما هنگامی که آب باران بر آن فرو می‌فرستیم، به حرکت درمی‌آید و می‌روید ؛ و از هر نوع گیاهان زیبا می‌رویاند .

نتیجه : هر چه در این عالم هست زوج است . از این جهت که برای آن ضدی یا مشابهی یا چیزی در ترکیبش وجود دارد و در هر حال از مرکب بودن در اجزا جدا نیست .

*مدل اتمی تامسون

 

* مدل اتمی رادرفورد

* مدل اتمی بور

*مدل لایه ای (اخرین مدل اتمی )

در مدل لایه ای الکترونها با انرژی مختلف دور هسته در گردشند، با این تفاوت که در این مدل الکترونها به شکل ابری که ابر الکترونی نامیده شده در اطراف هسته و در فضای بسیار بزرگی که قطر آن ۱۰۰۰۰ برابر قطر هسته ی اتم است در حرکتند . حرکت الکترونها در مدل لایه ای مانند زنبورهای عسلی است که پیوسته پیرامون کندوی خود با سرعت زیاد حرکت میکنند و نمیتوان جای آنها را به طور دقیق مشخص کرد.

نکته داشتن زوج برای بقا : پروتون با بار مثبت و الکترون با بار منفی اجزای درون اتم هستند .

نوترون : سومین ذره ی درون اتم نوترون ذره ای خنثی ، بار مثبت = بار منفی ، زوجیت در بارهای متضاد

مدل اتم سه ذره ای :

اسپین: چرخش الکترون

به دور خود در مدل لایه ای از واژه ی اوربیتال به جای مدار استفاده میکنند. اوربیتال محدوده ای از فضای اطراف هسته است که احتمال یافتن الکترون در آن وجود دارد. از نظر لغوی اوربیتال خانه ی الکترون است و هر اوربیتال حداکثر دو الکترون با اسپین مختلف را در خود جای می دهد. در پایینترین مدار، دو الکترون با اسپین بالا و پایین قرار میگیرند. و الکترون سوم به مدار دوم منتقل شده و با الکترون دیگری جفت میشود. آیا این نحوه ی قرارگیری الکترونها با اسپینهای مخالف در کنار هم شاهد دیگری بر زوجیت در تمام ابعاد آفرینش است؟

*کوارک

کوارک، بخش اساسی سازنده ی ماده در طبیعت است . کوارکها، هیچگاه بصورت آزاد در محیط یافت نشدند . کوارکها، باهم ترکیب شده و هادرونها را می سازد . معروفترین “هادرونها ” نوترون و پروتون است .

ساختار پروتون:

شش نوع مختلف کوارک وجود دارد : up . down . charn . strange . top . bottom که هریک خصوصیت ویژه ای به اتم میدهد . تمام بوها ، مزه ها ، رنگها ، سختی ، نرمی و سایر ویژگیها بدلیل کوارکها و الکترون است . دارد .down و یک up پروتون دو کوارک دارد .up و یکdown نوترون دو کوارک

نکته : یکی از معانی زوج مرکب بودن در ذات است .

* ذره و پاد ذره

زوجیت به هر شکلی از صفات مخلوق است . پس وقتی که همه چیز محکوم به قانون زوجیت است ، دو اصل مهم استنباط میگردد : ۱) خدا منزه از زوجیت در هر امر و شئونی است . ۲) هر چه زوجیت به او راه یابد، خالق و خدا نیست .

نتیجه : اشاره به زوجیت در تمام موجودات، از بی مانندی آفریدگار آنها حکایت می کند .

حضرت امام رضا علیه السلام :

اشیاء جهان را متضاد آفرید تا روشن شود برای او ضدی نیست و آنها را با هم قرین ساخت تا معلوم شود قرینی برای او نیست۰ نور را ضد ظلمت و خشکی را ضد تر و خشونت را ضد نرمش و سرما را ضد گرما قرار داده، در عین حال اشیاء متضاد را جمع کرده و موجودات نزدیک به هم را از هم جدا نموده تا این جدایی دلیلی بر جدا کننده و آن پیوستگی دلیلی بر پیوند دهنده باشد و این است معنی

آیه ی مبارکه :

” وَ مِنْ کُلِّ شَیْءٍ خَلَقْنَا زَوْجَیْنِ لَعَلّکُمْ تَذَکّرُونَ “ و از هر چیز دو جفت آفریدیم، شاید متذکّر شوید . (تفسیر نمونه جلد ۲۲ صفحه ی ۳۷۷٫ استناد شده به توحید صدوق. مطابق ” نقل نورالثقلین ” جلد ۵ صفحه ۱۳۰)

منابع :

تاریخچه کشف اتم :

منبع

وجود اتم در قرآن – معجزات علمی قرآن :

منبع

ماده و ضد ماده در قرآن – معجزات علمی قرآن:

منبع

مرزهای فضا زمان – ذرات بنیادی :

منبع

ذرات زیر اتمی در قرآن – معجزات علمی قرآن:

منبع

توضیحات کامل تر درباره ی اسپین الکترون :

منبع

مقاله ای درباره ی زوجیت :

منبع

 

دوباره امتحان کنید

شگفت‌انگیزترین اعجاز قرآن کریم که به تایید دانشمندان رسید+فیلم

قرآن کریم معجزه ی جاوید آخرین فرستاده خدا، حضرت محمد (ص) است. این کتاب بیانگر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *