خانه / اعجاز علمی قرآن / اشاره قرآن به جدایی دریاها و مرز میان آب های شور و شیرین

اشاره قرآن به جدایی دریاها و مرز میان آب های شور و شیرین

بسم الله الرحمن الرحیم

موضوع مقاله: اشاره قرآن به جدایی دریاها و مرز میان آب های شور و شیرین

تهیه کننده: بخش اعجاز علمی قرآن (سرکار خانم نجفی، جناب آقای علی نژاد)

مقدمه:

اقیانوس­شناسان به تازگی کشف کرده­ اند که وقتی دو دریا به هم می­رسند با یک­دیگر ترکیب نمی­شوند آب دو دریای همسایه به دلیل وجود نیروی کشش سطحی ترکیب نمی­شوند.

آب دریاهای مختلف غلظت­های متفاوتی با هم دارند و کشش سطحی ایجاد می­کنند گویی که دیواره نازکی بین آن دو برپا شده است.

در اقیانوس اطلس جریان آب شیرینی وجود دارد که آن را گلف استیریم می­نامند این جریان عظیم از سواحل آمریکای مرکزی حرکت می­کند و سراسر اروپا را طی می­کند و به سواحل اروپای شمالی می­رسد.

گلف استریم حدود ۱۰۰ کیلومتر عرض و ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ متر عمق دارد و سرعت آب در سطح آن ۲٫۵ متر در ثانیه است و حرارتی که توسط آن انتقال می‌یابد برابر با ۱٫۴ پتاوات (۱۵ ۱۰ وات) که برابر است با صد برابر انرژی مصرفی جهان می‌باشد.

اشاره قرآن به جدایی دریاها و مرز میان آب های شور و شیرین

          جریان گلف استریم به رنگ زرد در نقشه اقیانوس آتلانتیک

اشاره قرآن به جدایی دریاها و مرز میان آب های شور و شیرین

مسیر گلف استریم و قاره اروپا و آمریکا

این خاصیت در بسیاری از رودخانه ها نیز وجود دارد.

اشاره قرآن به جدایی دریاها و مرز میان آب های شور و شیرین

در شهر توریستی اسکاگن در دانمارک در جایی که دریای بالتیک و شمالی به هم می­پیوندند نیز این پدیده دیده می­شود، که به معرفی آن می پردازیم.

اسکاگن[۱]

اسکاگن، شهری توریستی است در شمالی­ترین نقطه دانمارک و در شبه جزیره یولند، واقع شده است. در این مکان دو دریای بالتیک و شمال به هم برخورد کرده و موج متوالی زیبائی ایجاد می­کنند.

اشاره قرآن به جدایی دریاها و مرز میان آب های شور و شیرین

این منطقه صدها سال است که گردشگران را به خود جذب می­کند. عده ای از اندیشمندان اسلامی تلاقی این دو دریا را نمادی می­دانند از قدرت الهی که در آیه «مَرَجَ الْبَحْرَیْنِ یَلْتَقِیَانِ* بَیْنَهُمَا بَرْزَخٌ لَّا یَبْغِیَانِ» {سوره الرحمن: ۲۰و۲۱} بدان اشاره شده است.

اشاره قرآن به جدایی دریاها و مرز میان آب های شور و شیرین

در این سایت که مربوط به سفارت جمهوری اسلامی ایران در دانمارک می باشد، یکی از مناطق زیبای گردشگری، مربوط به محل وقوع چنین پدیده ای می­باشد.

اشاره قرآن به جدایی دریاها و مرز میان آب های شور و شیرین

در سوره الرحمن آیات ۱۹-۲۰-۲۱-۲۲ به این موضوع اشاره شده است:
 (۱۹٫ دو دریا را به گونه ای روان کرد که با هم برخورد کنند.۲۰٫ اما میان آن دو حد فاصلی است که به هم تجاوز نمی­کنند.۲۱٫ پس کدامین نعمت­هاى پروردگارتان را انکار میکنید؟۲۲٫ از آن دو، مروارید و مرجان خارج می‏شود.) [۱]

در این لینک فیلمی از این دو دریا و خلقت زیبای خداوند نشان داده شده است.

بیشترین دلیلی که باعث وقوع چنین پدیده ای می­شود غلطت شوری و شیرینی دریاهاست که باعث جلوگیری از ترکیب آنها می شود در آیات دیگری از قرآن نیز به طور دقیق به این موضوع اشاره شده است:

سوره مبارکه فرقان آیه ۵۳:
 (و اوست کسی که دو دریا را موج زنان به سوی هم روان کرد این یکی شیرین و آن یکی شور و تلخ است ومیان آن دو حریمی استوار قرار داد.) [۲]

سوره مبارکه فاطر آیه ۱۲:
 ( این دو دریا یکسان نیستند: یکی آبش شیرین و گواراست و یکی شور و تلخ، از هر دو گوشت تازه می­خورید، و از آنها چیز­هایی برای آرایش تن خویش بیرون می­کشید و می­بینی که کشتی­ها برای یافتن روزی و غنیمت، آب را می­شکافند و پیش می­روند، باشد که سپاسگزار باشید.) [۳]

سوره مبارکه نمل آیه ۶۱:
 ([آیا شریکانى که می پندارند بهتر است‏] یا آن کس که زمین را قرارگاهى ساخت و در آن رود­ها پدید آورد و براى آن، کوه‏ها را [مانند لنگر] قرار داد، و میان دو دریا برزخى گذاشت؟ آیا معبودى با خداست؟ [نه،] بلکه بیشترشان نمی دانند.) [۴]

 

نمامتن تهیه شده توسط گروه باور باران اشاره قرآن به جدایی دریاها و مرز میان آب های شور و شیرین

 

منابع:

[۱] سوره مبارکه الرحمن آیات ۱۹ تا ۲۲: «مَرَجَ الْبَحْرَیْنِ یَلْتَقِیَانِ* بَیْنَهُمَا بَرْزَخٌ لَّا یَبْغِیَانِ* فَبِأَیِّ آلَاء رَبِّکُمَا تُکَذِّبَانِ * یَخْرُجُ مِنْهُمَا اللُّؤْلُؤُ وَالْمَرْجَانُ

[۲]سوره مبارکه فرقان آیه ۵۳: «وَهُوَ الَّذِی مَرَجَ الْبَحْرَیْنِ هَذَا عَذْبٌ فُرَاتٌ وَهَذَا مِلْحٌ أُجَاجٌ وَجَعَلَ بَیْنَهُمَا بَرْزَخًا وَحِجْرًا مَّحْجُورًا»

[۳] سوره مبارکه فاطر آیه ۱۲: «وَمَا یَسْتَوِی الْبَحْرَانِ هَذَا عَذْبٌ فُرَاتٌ سَائِغٌ شَرَابُهُ وَهَذَا مِلْحٌ أُجَاجٌ وَمِن کُلٍّ تَأْکُلُونَ لَحْمًا طَرِیًّا وَتَسْتَخْرِجُونَ حِلْیَهً تَلْبَسُونَهَا وَتَرَى الْفُلْکَ فِیهِ مَوَاخِرَ لِتَبْتَغُوا مِن فَضْلِهِ وَلَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ»

[۴] سوره مبارکه نمل آیه ۶۱: «أَمَّن جَعَلَ الْأَرْضَ قَرَارًا وَجَعَلَ خِلَالَهَا أَنْهَارًا وَجَعَلَ لَهَا رَوَاسِیَ وَجَعَلَ بَیْنَ الْبَحْرَیْنِ حَاجِزًا أَإِلَهٌ مَّعَ اللَّهِ بَلْ أَکْثَرُهُمْ لَا یَعْلَمُونَ»

[۵] ویکی پدیا- گلف استریم

[۶] ویکی پدیا- اسکاگن

[۷] سفارت جمهوری اسلامی ایران- جاذبه های گردشگری دانمارک

 

پیوست:

[۱] به دانمارکی: Skagen

دوباره امتحان کنید

نقش دین در برابر خودکشی

  نسا – ٢٩ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَأْکُلُوا أَمْوَالَکُم بَیْنَکُم بِالْبَاطِلِ إِلَّا أَن …

یک نظر

  1. بسمه تعالی
    آیا آب جریان گلف استیریم شیرین میباشد؟
    خیلی از سایتها اگر جستجو بفرمایید ذکر کرده اند آب گرم و شور.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *