خانه / اعجاز علمی قرآن / انقباض بزرگ

انقباض بزرگ

بسم الله الرحمن الرحیم

موضوع مقاله: انقباض بزرگ

تهیه کننده: بخش اعجاز علمی قرآن، آقای علینژاد، آقای صادقیان

انقباض بزرگ یا مهرمب ( Big Crunch ):

احتمالا تا کنون اسم انفجار بزرگ یا مه­بانگ (Big Bang)  را شنیده ­اید یا مطلبی در موردش خوانده ­اید در تعریفی ساده و مختصر می­توان گفت:
با وقوع انفجار بزرگ، جهان هستی از یک نقطه آغاز به گسترش کرد و با سرعت بسیاری سیارات و کهکشان­ ها از هم فاصله گرفتند،  و این مسئله هم اکنون نیز ادامه دارد، که این مورد علمی به گسترش کائنات معروف است.
در سال ۱۹۲۹ ادوین پاول هابل دانشمند اختر­شناس آمریکایی با بررسی پدیده انتقال به سرخ در کهکشان­ ها به این نتیجه دست یافت که کهکشان ها در حال دور شدن از یکدیگر هستند، این کشف مهمی بود که با فرضیه­ جهان در حال انبساط سازگار بود.


انقباض بزرگ

( مدل مهبانگ که گسترش و انبساط جهان را نشان می­ دهد )

در مقابل انفجار بزرگ،  از انقباض بزرگ (Big Crunch)  هم صحبت می­ شود:
دانشمندان معتقد هستند، که جهان تا اندازه­ ای گسترش خواهد یافت، ولی زمان این روند گسترش سیر معکوس به خود خواهد گرفت، و دوباره فاصله­ کهکشان ­ها و اجسام فضایی کمتر و کمتر خواهد شد و به هم نزدیک­تر و نزدیک­تر خواهند شد، تا اینکه کل اجسام فضای به قدری فشرده بشوند تا تبدیل به سیاهچاله بشوند، و یا تبدیل به یک اتم بنیادین که بعضی از دانشمندان معتقد هستند که همه فضا در انفجار بزرگ از دل آن بیرون زده است مبدل بشوند و بعد از این اتفاق، یک انفجار بزرگ دیگر رخ خواهد داد و یک گیتی جدید از دل جهان مرده ما زاده خواهد شد.

انقباض بزرگ

(انبساط  و انقباض جهان)

در تعریفی دیگر می ­توان گفت:
وقتی عمر یک جهان به اتمام می رسد کل جهان دچار پدیده ­ای به نام بیگ کرانچ و انقباض بزرگ می­ شود و فرآیند انبساط جهان برعکس می ­شود و جهان به عقب برمی ­گردد و دوباره منقبض می ­شود. و دوباره در اثر یک انفجار بزرگ دیگر،  جهان جدیدی با استفاده از تکینگ ­های جهان ما به وجود می ­آید.
برخی از فیزیکدانان معتقد هستند انفجار­های بزرگ بی­نهایت بار در گیتی رخ داده و این چرخه­ انقباض و انبساط همیشه در جهان رخ می­ دهد.
سرنوشت عالم در حقیقت بستگی به عددی دارد که در علم کیهان‌شناسی به آن چگالی بحرانی گفته می‌شود. چگالی بحرانی در واقع نشان دهنده مقدار جرمی است که می‌بایست در جهان موجود باشد تا انبساط متوقف و به انقباض تبدیل شود.  به این فرایند فروریزش بزرگ یا انقباض بزرگ ( Big Crunch ) می‌گویند.

انقباض بزرگ

(مهبانگ و مهرمب)

بنابراین برای دانستن سرنوشت جهان باید بدانیم چگالی جهان چه قدر است.
«پلانک»، فیزیکدان و ستاره‌شناس مشهور، عددی را مشخص نمود به نام ثابت پلانک که طبق آن اگر برای مقدار حقیقی این عدد مرزی تعیین شود آن وقت اگر  مقدار آن عدد از عدد پیشنهادی پلانک بیشتر باشد جهان تا ابد در حال انبساط است و اگر ثابت باشد جهان مقداری منبسط و پس از آن به همان شکل باقی می‌ماند و در صورتی که از ثابت پلانک کمتر باشد جهان ما پس از انبساط دوباره منقبض شده و در همان نقطه اولیه جمع می‌شود. اما به روایت دیگر، اگر چگالی جهان از چگالی بحرانی کمتر باشد انبساط عالم تا بی‌نهایت ادامه می‌یابد و سرعتش هم مدام افزایش می‌یابد.
 در حالت دوم اگر مقدار چگالی جهان با چگالی بحرانی برابر باشد انبساط بالاخره روزی متوقف خواهد شد و در حالت سوم اگر چگالی جهان از چگالی بحرانی بیشتر باشد انبساط جهان روزی متوقف و به انقباض تبدیل می‌شود و بدین‌ترتیب این انقباض باعث شده تا دوباره تمام این جرم به نقطه­ آغازین باز گردد که  این همان فروریزش بزرگ یا انقباض بزرگ  است.

انقباض بزرگ

(انبساط و انقباض جهان)

در سوره­ انبیا آیه­ ۱۰۴ می خوانیم:
(در آن روز که آسمان را چون طوماری در هم می‌پیچیم، (سپس) همان گونه که آفرینش را آغاز کردیم، آن را باز می‌گردانیم.) [۱]

انقباض بزرگ

در سوره شوری آیه­ ۲۹ می­ خوانیم:
(و از نشانه‏ هاى اوست آفرینش آسمان ها و زمین و آنچه از جنبنده در میان آن دو پراکنده است و او هرگاه بخواهد بر گردآوردن آنان تواناست.) [۲]

انقباض بزرگ

در دو آیه­ ذکر شده­­ فوق، شاید یا احتمالا مقصود آیه چنین باشد که به انبساط و گسترش جهان و انقباض و جمع شدن آن اشاره شده است.

آیات دیگر و نمامتن های تهیه شده:

(و خورشید و ماه یکجا جمع شوند.) [۳]

انقباض بزرگ

(در آن هنگام که خورشید در هم پیچیده شود.) [۴]

انقباض بزرگ

(و آن زمان که ستارگان پراکنده شوند و فرو ریزند) [۵]

انقباض بزرگ

(وقتی که ستارگان بی نور و محو شوند و آسمان شکافته شود) [۶]

انقباض بزرگ

(و ماه بی‌نور گردد،) [۷]

انقباض بزرگ

 

منابع:

[۱] سوره مبارکه انبیاء آیه ۱۰۴: «یَوْمَ نَطْوِی السَّمَاءَ کَطَیِّ السِّجِلِّ لِلْکُتُبِ کَمَا بَدَأْنَا أَوَّلَ خَلْقٍ نُّعِیدُهُ…»
[۲] سوره مبارکه  شوری آیه ۲۹: «وَ مِنْ آیاتِهِ خَلْقُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ ما بَثَّ فیهِما مِنْ دابَّهٍ وَ هُوَ عَلی‏ جَمْعِهِمْ إِذا یَشاءُ قَدیرٌ»
[۳] سوره مبارکه قیامت آیه ۹: «جُمِعَ الشَّمْسُ وَالْقَمَرُ»
[۴] سوره مبارکه تکویرآیه ۱: «إِذَا الشَّمْسُ کُوِّرَتْ»
[۵] سوره مبارکه انفطار آیه ۲: «وَإِذَا الْکَوَاکِبُ انتَثَرَتْ»
[۶] سوره مبارکه مرسیلات آیات ۸ و ۹: «فَإذا النُجُّومُ طُمِسَت* وَإذا السَّماء فُرِجَت»
[۷]سوره مبارکه قیامت آیه ۸: «وَخَسَفَ الْقَمَرُ»
[۸] دانشنامه ستاره شناسی- مهرمبش
[۹] معجزات علمی قرآن-بیگ کرانج(مه رمب-انقباض بزرگ)در قرآن کریم
[۱۰] ویکی پدیا- مهبانگ
[۱۱] آپارات- اعجاز علمی روز قیامت در قرآن-پیج رد شبهات ملحدین

دوباره امتحان کنید

نهی استفاده از الکل(شراب) از نگاه قرآن

  قرآن ( مائده – ۹۰ ) یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَیْسِرُ وَالْأَنصَابُ …

یک نظر

  1. زهره دماوندي

    فوقالعاده است مطالبی که با ادله علمی وانطباق ان با قران دارد برای افکار امروزی بسیار مفید وارزنده است در حال حاضر با این بی اعتقادیها دیگه نمیشه با حرفهای بی برهان خدا رو برای کسانی دنبال خدا هستند بشناسانیم ممنون از سایت زیباتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *