خانه / اعجاز علمی قرآن / سوگند قرآن به جایگاه ستارگان

سوگند قرآن به جایگاه ستارگان

بسم الله الرحمن الرحیم

موضوع مقاله: سوگند قرآن به جایگاه ستارگان

تهیه کننده: بخش اعجاز علمی قرآن (جناب آقای علی نژاد)

مقدمه

امروزه وجود میلیارد ها ستاره در جهان هستی به اثبات رسیده که هر کدام دارای جایگاه، مسیر و مدار مشخص هستند و سرعت سیرشان طبق قوانین جاذبه-دافعه بسیار دقیق و با برنامه معینی صورت می گیرد .براستی بیان این موضوع، در زمانه ای که مردم، ستارگان را ثابت و میخ های کوبیده شده به سقف آسمان می پنداشتند ، و از حرکت زمین و خورشید اطلاع نداشتند، نشانه ای از برحق بودن قرآن حکیم و آسمانی بودن کلام خالق آن نمی باشد؟!

سوگند قرآن به جایگاه ستارگان

در آیات ۷۵ و ۷۶ سوره مبارکه واقعه می­خوانیم:

(نه [چنین است که مى‏پندارید] سوگند به جایگاه‏هاى [ویژه و فواصل معین] ستارگان اگر بدانید آن سوگندى سخت بزرگ است.) [۱]

«فَلَا أُقْسِمُ بِمَوَاقِعِ النُّجُومِ »
بسیارى از مفسران عقیده بر این هستند که: «لا» در اینجا به معنى نفى نیست، بلکه زائده، و براى تأکید است، چنان که در آیات دیگر قرآن همین تعبیر در مورد سوگند به روز قیامت، و نفس لوامه، و پروردگار مشرق­ها و مغرب­ها، و شفق، و مانند آن آمده است.
در حالى که، بعضى دیگر، «لا» را در اینجا به معنى نفى و اشاره به این مى دانند که، مطلب مورد قسم از آن پراهمیت­تر است که به آن سوگند یاد شود، همان گونه که در تعبیرات روزمره نیز گاه مى گوییم: «ما به فلان موضوع قسم نمى خوریم.»
ولى تفسیر اول، مناسب­تر به نظر مى رسد، چرا که در قرآن به ذات پاک خدا صریحاً سوگند یاد شده، مگر ستارگان از آن برترند که به آنها قسم یاد شود؟!
مفسران در مورد «ِمَوَاقِعِ النُّجُومِ» تفسیرهاى متعددى ذکر کرده اند:

نخست: یعنى جایگاه ستارگان و مدارات و مسیر آنها.
دیگر این که: منظور محل طلوع و غروب آنها است.
و دیگر این که: منظور سقوط ستارگان در آستانه رستاخیز و قیامت است.
بعضى نیز آن را تنها به معنى غروب ستارگان تفسیر کرده اند.
بعضى هم، به پیروى پاره اى از روایات، آن را اشاره به نزول قسمت­هاى مختلف قرآن در فواصل زمانى متفاوت، مى دانند (زیرا «نجوم» جمع «نجم» در مورد کارهاى تدریجى به کار مى رود.)

سوگند قرآن به جایگاه ستارگان

 بررسی علمی آیات

شاید هر شب که به آسمان بالای سر خود نگاه می کنیم تعداد اندکی از ستاره گان را می­بینیم که می درخشند اما  شاید ندانیم کائناتی که بالای سر ماست  به چه بزرگی است؟

اما اعدادی که در کائنات وجود دارند بسیار متفاوت از آن چیزی است که به فکر ما می آید.

مثلا در نزدیکی خود ما سیاره زهره هر ۱۲۱ سال که معادل ۱۵۰ میلیون کیلومتر است به دور خورشید می چرخد.کهکشان راه شیری که یکی از میلیاردها کهکشانی است که در کائنات ما وجود دارد. اگر جسمی با سرعت نور حرکت کند ۱۰۰۰۰۰ میلیون سال طول می­کشد تا به انتهای آن برسد و کهکشان آندرومرا حدود دو میلیون سال از ما فاصله دارد یعنی تصویری که از آن به می رسد مربوط به دو میلیون سال قبل است.

در سال ۱۸۳۶ فردریش بسل[۱] دانشمند آلمانی با کمک تلکسوپی که طراحی کرده بود در یافت که که ستاره ای را که دیده است ۷۰۰۰۰۰۰ برابر فاصله زمین تا خورشید را دارد.

سوگند قرآن به جایگاه ستارگانفریدریش ویلهلم بسل ستاره‌شناسی آلمانی بود که نقش مهمی را در پیشرفت اخترشناسی موضعی، ایفا نمود. این شاخه از دانش ستاره‌شناسی به تعیین مکان دقیق اجسام آسمانی می‌پردازد. بسل از اختلافات منظر در محاسبه فاصله ستاره شماره ۶۱ پیکر آسمانی ماکیان (دجاجه)، استفاده نمود. بدین ترتیب، وی نخستین کسی بود که فاصله ستاره ای به غیر از خورشید را اندازه گیری کرد. بسل کار خود را با اندازه گیری فاصله بیش از ۵۰۰۰۰ ستاره، پیگیری نمود و شیوه‌هایش زمینه لازم برای محاسبه دقیق اندازه جهان را فراهم کردند.

برای درک انداره کل کائنات این ارقام بسیار جالب است. در کل کائنات بیش از صد میلیارد کهکشان وجود دارد و در هر کهکشان میلیارد­ها سیاره وجود دارد که فاصله­های چندین میلیون ساله با هم دارند کل این ابعاد باور نکردنی فقط ۴ در صد کائنات ما را تشکیل می­دهد ۲۶ درصد بقیه را ماده تاریک و ۸۰ در صد بقیه را انرژی تاریک تشکیل می­دهد.

سوگند قرآن به جایگاه ستارگان

منابع:

[۱] سوره مبارکه واقعه آیات ۷۵- ۷۶: «فَلَا أُقْسِمُ بِمَوَاقِعِ النُّجُومِ ﴿۷۵﴾ وَإِنَّهُ لَقَسَمٌ لَّوْ تَعْلَمُونَ عَظِیمٌ ﴿۷۶﴾»

[۲] ویکی پدیا- فردریش بسل

[۳] معجزات علمی قرآن- فواصل ستارگان در قرآن

[۴] سایت آیت الله العظمی مکارم شیرازی- حکمت سوگند قرآن به جایگاه ستارگان چیست؟

پیوست ها:

[۱] Friedrich Bessel

دوباره امتحان کنید

نقش دین در برابر خودکشی

  نسا – ٢٩ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَأْکُلُوا أَمْوَالَکُم بَیْنَکُم بِالْبَاطِلِ إِلَّا أَن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *