خانه / تاریخ ایران / ایران باستان / کوروش کبیر ، ذوالقرنین نیست (۲)

کوروش کبیر ، ذوالقرنین نیست (۲)

بسم الله الرحمن الرحیم

موضوع : آیا کوروش میتواند ذوالقرنین باشد ؟!( قسمت دوم)

بخش مجری کنفرانس : پژوهش های تاریخی

استاد ارائه دهنده: سرکار خانم همتی

بررسی واژه قرن در قرآن :

1

2

در ۵ آیه از قرآن واژه قرن آمده که در همه آیات به معنی امت فاسد و گمراهی بوده که هلاک شده و می شود و همیشه با ” کمْ أَهْلَکنا قَبْلَهُم ” .


بررسی نظریه ابوالکلام آزاد

۱- ابوالکلام معنای کلمه ذوالقرنین را به معنای صاحب دوشاخ تفسیر میکندو با ارائه تصویر کتیبه ی مرد فرشته و نسبت دادن آن به کوروش نظریه خود را اثبات میکند.

مجسمه‌ای که در استخر [(پاسارگاد)]‌ کشف شده دارای دو شاخ و دو پر است مجسمه کوروش است و دو شاخ اشاره به تصویر معنی ذی‌القرنین است و بالهای وی مطابق خواب اشعیا در کتاب اشعیا، فصل ۴۶، آیه ۱۱) می‌باشد که کوروش را عقاب شرق نامیده است و به همین جهت مجسمه کوروش که در زمان اردشیر هخامنشی ساخته شده مرغ نامیده شده و رودی نیز که زیرپای آن روان است مرغاب نام دارد …

کتیبه مرد فرشته یا مرد بالداربه چند علت نمیتواند متعلق به کوروش باشد یا معنی ذوالقرنین از آن برداشت شود:

photo_2014-12-06_00-03-28

photo_2014-12-06_00-03-31

• پوشش لباس :
الف :لباس بلند فردی که اینجا دیده میشود تا ساق پای او میرسد که با آستینهای کوتاه، یک لباس کاملا عیلامی است.
ب:موهای سروریش کوتاه او حالت تابیده شده دارد.

photo_2014-12-06_00-03-46

photo_2014-12-06_00-03-56

• تاج :
تاج روی سر مرد فرشته متعلق به هزاران سال پیش در مصر باستان است . نام تاجی که روی سر پادشاهان مصری دیده میشود:

photo_2014-12-06_00-03-59
photo_2014-12-06_00-04-03
(hm hm crown The Hem-hem crown)

این تاج برای اولین بار در اکتشافات مصر متعلق به ” توت‌انخ‌آمون یا توت‌عنخ‌آمون” (معنای نام: پنداشت زنده آمون) پادشاهی ۱۳۳۳-۱۳۲۷ (پیش از میلاد) یازدهمین فرعون مصر باستان است . توت‌انخ‌آتون در ۹ سالگی با سومین دختر آخناتون و نفرتیتی ازدواج میکنه.

photo_2014-12-06_00-04-13

• مجسمه (بت) های مصری مشابه مجسمه منتسب به کوروشOsiris and Re-Horakhty

photo_2014-12-06_00-04-20

• تصویر یک بت آشوری که مشابه مجسمه کوروش بالدار است Assyrian Nimro

• تصویر بت مصری با تاجی مشابه تاج کوروش Amun-Ra

photo_2014-12-06_00-04-34

photo_2014-12-06_00-04-31
آمون را با قرص خورشید و دو آرایه بلند پر بر تاج در مصر باستان به نمایش در می آوردند. در بعضی از تصاویر او را به شکل مردی به صورت برانگیخته با پوست تیره وآراسته به پرهای بلند به تصویر در آمده است. این خدا در بعضی از تصاویر به شکل قوچ کشیده شده است.

۲- خواب اشعیای نبی و خواب دانیال نبی که به کوروش نسبت داده شده (هردو برگرفته از کتب عهد عتیق)

635778766705152016image012

عهد عتیق یا عهد قدیم :
کتاب مقدس یهودیان است که مسیحیان نیز آن را پذیرفته و به عنوان بخش اول از دو بخش کتاب مقدس قرار داده‌اند. عهد عتیق نامی است که مسیحیان در مقابل عهد جدید به این کتاب داده اند؛ اما یهودیان به کتاب مقدس خود تنخ می‌گویند که شامل تورات (پنج کتاب اول تنخ) به علاوه کتابهای پیامبران است.

اما کتب عهد عتیق، در یک زمان معین، و توسط شخصی معین تنظیم نیافت. بلکه، مجموعه اسفار آن توسط اشخاص گوناگون، در دوران‌هایی گوناگون نگارش یافت. نخستین سفر از این اسفار را سفر عاموس (Amos) و آخرین آن‌ها را سفر دانیال (Daniel) دانسته‌اند.

سِفِر نخستین در سال ۷۵۰ پیش از میلاد و سفر آخرین در قرن دوم پیش از میلاد نوشته شده است.

17

اسرائیلیات :

واژه‌ی اسرائیلیات جمع اسرائیله، در اصطلاح گاهی در معنایی ویژه، فقط بر آن دسته از روایاتی اطلاق می‌گردد که صبغه‌ی یهودی دارد و گاهی در مفهومی گسترده‌تر به کار می‌رود و روایات یهودی و مسیحی را هم در برمی‌گیرد

اسرائیلیات، اصطلاحی در علوم اسلامی، به ویژه در زمینه تفسیر و علوم حدیث است و دسته‌ای از روایات و قصص و مفاهیم است که در قرآن و از احادیث نبوی نیست، بلکه از تعالیم و کتب امتهای پیشین به ویژه یهود (بنی‌اسرائیل) و مسیحیت (نصاری) وارد روایات اسلامی شده‌اند.

• سوره آل عمران / آیه ۹۱ :

 • وَمَا قَدَرُوا اللَّهَ حَقَّ قَدْرِهِ إِذْ قَالُوا مَا أَنزَلَ اللَّهُ عَلَىٰ بَشَرٍ مِّن شَیْءٍ قُلْ مَنْ أَنزَلَ الْکِتَابَ الَّذِی جَاءَ بِهِ مُوسَىٰ نُورًا وَهُدًى لِّلنَّاسِ تَجْعَلُونَهُ قَرَاطِیسَ تُبْدُونَهَا وَتُخْفُونَ کَثِیرًا وَعُلِّمْتُم مَّا لَمْ تَعْلَمُوا أَنتُمْ وَلَا آبَاؤُکُمْ قُلِ اللَّهُ ثُمَّ ذَرْهُمْ فِی خَوْضِهِمْ یَلْعَبُونَ
 • آنها خدا را درست نشناختند که گفتند: «خدا، هیچ چیز بر هیچ انسانی، نفرستاده است!» بگو: «چه کسی کتابی را که موسی آورد، نازل کرد؟! کتابی که برای مردم، نور و هدایت بود؛ ۰امّا شما) آن را بصورت پراکنده قرارمی‌دهید؛ قسمتی را آشکار، و قسمت زیادی را پنهان می‌دارید؛ و مطالبی به شما تعلیم داده شده که نه شما و نه پدرانتان، از آن با خبر نبودید!» بگو: «خدا!» سپس آنها را در گفتگوهای لجاجت‌آمیزشان رها کن، تا بازی کنند!

سوره نساء / آیه ۴۶ :

 • مِنَ الَّذینَ هادُوا یُحَرِّفُونَ الْکَلِمَ عَنْ مَواضِعِهِ وَ یَقُولُونَ سَمِعْنا وَ عَصَیْنا وَ اسْمَعْ غَیْرَ مُسْمَعٍ وَ راعِنا لَیًّا بِأَلْسِنَتِهِمْ وَ طَعْناً فِی الدِّینِ وَ لَوْ أَنَّهُمْ قالُوا سَمِعْنا وَ أَطَعْنا وَ اسْمَعْ وَ انْظُرْنا لَکانَ خَیْراً لَهُمْ وَ أَقْوَمَ وَ لکِنْ لَعَنَهُمُ اللَّهُ بِکُفْرِهِمْ فَلا یُۆْمِنُونَ إِلاَّ قَلیلاً
 • بعضى از یهود، سخنان را از جاى خود، تحریف مى ‏کنند و (به جاى اینکه بگویند: «شنیدیم و اطاعت کردیم»)، مى ‏گویند: «شنیدیم و مخالفت کردیم!
  و (نیز می‏ گویند:) بشنو! که هرگز نشنوى!
  و (از روى تمسخر می‏ گویند:) راعنا [ما را تحمیق کن!]» تا با زبان خود، حقایق را بگردانند و در آیین خدا، طعنه زنند.
  ولى اگر آنها (به جاى این همه لجاجت) مى‏ گفتند: «شنیدیم و اطاعت کردیم و سخنان ما را بشنو و به ما مهلت ده (تا حقایق را درک کنیم)»، براى آنان بهتر، و با واقعیت سازگارتر بود.
  ولى خداوند، آنها را بخاطر کفرشان، از رحمت خود دور ساخته است از این رو جز عدّه کمى ایمان نمی ‏آورند.

• سوره، بقره / آیه ۷۹ :

 • فَوَیْلٌ لِلَّذینَ یَکْتُبُونَ الْکِتابَ بِأَیْدیهِمْ ثُمَّ یَقُولُونَ هذا مِنْ عِنْدِ اللهِ لِیَشْتَرُوا بِهِ ثَمَناً قَلیلاً فَوَیْلٌ لَهُمْ مِمّا کَتَبَتْ أَیْدیهِمْ وَ وَیْلٌ لَهُمْ مِمّا یَکْسِبُونَ
 • پس واى بر آنها که نوشته اى با دست خود مى نویسند، سپس مى گویند: این، از طرف خداست تا آن را به بهاى اندکى بفروشند. پس واى بر آنها از آنچه با دست خود نوشتند; و واى بر آنان از آنچه (از این راه) به دست مى آورند!»

• علّامه طباطبایی در جلد هفتم تفسیر المیزان:

 • علامه طباطبایی پس از بیان تناقضاتى که تورات در مورد زندگی حضرت ابراهیم(ع) بیان می کند می گوید: تناقضاتی که تورات موجود تنها در ذکر داستان ابراهیم(ع) دارد، دلیل قاطعى است بر صدق ادّعاى قرآن مبنى بر اینکه تورات و آن کتاب مقدّسى که بر موسى(ع) نازل شده، دستخوش تغییر گشته و به کلى از سندیّت ساقط شده است.


دلایل تاریخی در اثبات فاقد اعتبار بودن کتب عهد عتیق :

الف) تاریخ ابن خلدون/ ج ۲/ ص ۸۰

حمله بخت النصر پادشاه بابل به اورشلیم و با سوختن تابوت و هیکل سلیمان در سال ۵۸۶ ق.م وسوزاندن کتاب مقدّس . وکتابخانه ها

ب) در کتاب تحلیلی از پیشگوییهای نوستر دامس، شرف الدین اعرجی، ترجمه: عباسعلی براتی

یکی از بزرگان یهود به نام عزرا که عدّه ای او را همان عزیر نبی می دانند، بر آن شد تا در سال ۴۵۷ ق.م تورات را بازنویسی کند امّا دیری نپائید که در زمان آنتیوکس پادشاه روم و فاتح بلاد یهود، یعنی در حدود سال ۱۶۱ ق.م بار دیگر تورات سوزانده شد


آثار کفر در آیات عهد عتیق:

 • ( پس خدا آدم را به صورت خود آفرید. او را به صورت خدا آفرید.)
  سفر پیدایش، فصل ۵، آیه ۱
 • ( و چون مانند اوست تصمیم می گیرد از آسمان به زمین بیاید و قدمی بزند و مدّتی را در محلّی از زمین ساکن شود.)
  سفر پیدایش، فصل ۱۸، آیه ۱ تا ۸
 • (گاهی هوس می کند با کسی کشتی بگیرد امّا شکست می خورد.)
  سفر پیدایش، فصل ۱۱، آیه ۴ تا ۹
 • وقتی می خواهد مردم مصر را عذاب کند، به مومنان می گوید خانه هایتان را با خون علامت گذاری کنید تا من شما را اشتباهاً هلاک نکنم:(و در آن‌ شب‌ از زمین‌ مصر عبور خواهم‌ کرد، و همه‌ نخست‌زادگان‌ زمین‌ مصر را از انسان‌ و بهایم‌ خواهم‌ زد، و بر تمامی‌ خدایان‌ مصر داوری‌ خواهم‌ کرد. من‌ یهوه‌ هستم‌. و آن‌ خون‌، علامتی‌ برای‌ شما خواهد بود، بر خانه‌هایی‌ که‌ در آنها می‌باشید. و چون‌ خون‌ را ببینم‌، از شما خواهم‌ گذشت‌ و هنگامی‌ که‌ زمین‌ مصر را می‌زنم‌، آن‌ بلا برای‌ هلاک‌ شما بر شما نخواهد آمد.)
  سفر خروج، فصل ۱۲، آیه ۱۲، ۱۳

13

14

15


طبق این متون ابوالکلام دو برداشت ارائه می
دهد:

یکی : کلمه پرنده ی شکاری که مربوط به کتیبه مرد فرشته بود.
دوم : کاری که فرستاده خدا انجام میدهدو قوم بنی اسرائیل را آزاد می کند.

16

دربند شدن بتهای بابل در قسمت اول متن درصورتی که کوروش بتهای بابل را آزاد و بتخانه هارا آباد کرد :

به عنوان نمونه در بند ۳۲ و ۳۳ و۳۴منشور کوروش می خوانیم:

17


ابوالکلام آزاد

سفر دانیال فصل ۸ آیه ۲۰ و۲۱ :

دانیال شبی در رویا دید در کنار نهر اولای قوچی دارای دو شاخ به طرف شرق و غرب و شمال و جنوب شاخ می‌زد و کسی را یارای مقاومت با اونبود. ناگهان از طرف مغرب بز نری پیدا شد که یک شاخ بلند درمیان چشمهایش بود و باآن قوچ درافتاد و او را نابود کرد.
جبرئیل خواب دانیال را چنین تعبیر کرد که آن قوچ دوشاخ عبارت است از ملوک ماد و فارس و نیز بز نر مو دار پادشاه یونان است
ذوالقرنین کوروش کبیر هخامنشی است و این لقب و عنوان اشاره به خواب دانیال نبی است.

چند نکته :

 • ۱) قوچ صاحب دو شاخ در تعبیر منسوب به جبرائیل عنوانی از «ملوک» یعنی «پادشاهان» ماد و پارس ذکر شده , این درحالی هست که به جز کوروش –کمبوجیه-داریوش اول تاسوم -خشایار شاه –اردشیر اول تاسوم , هم شاهان ماد و پارس بودند .
 • ۲) از بز تک شاخ اگر به عنوان اسکندر یاد کرده باشد که در تقابل مستقیم با قوچ مبارزه میکند داریوش سوم باید مد نظر باشد.
 • ۳)  سفر دانیال آخرین مبحث کتب عهد عتیق در قرن دوم پیش از میلاد نوشته شده است.
  در زمان آنتیوخس اپیفانوس ۱۶۴-۱۷۵ پیش از میلاد نوشته شده و آن را به دانیال نسبت داده اند. هخامنشیان هم ۵۵۹سال قبل ازمیلادبوسیله کوروش تاسیس شد ودر۳۳۰سال قبل ازمیلادهم بدست اسکندر ازبین رفتند.
  حال این کتاب حدود ۳۷۵سال بعدازمرگ کوروش نوشته شده :
  آنیتوخس اپیفانوس از پادشاهان سلسله سلوکی ایران بود که مرکز سلطنت او در سوریه قرار داشت و بدین ترتیب تالیف کتاب به ۱۵۵ سال بعداز مرگ اسکندر مقدونی می‌رسد. دقت بفرمایید که سلسله هخامنشی در سال ۵۵۰ ق.م توسط کوروش بعد از تسخیر همدان پایتخت امپراطوری هخامنشی می‌شود و در سال ۳۳۰ ق.م یعنی بعد از ۳۲۰ سال بدست اسکندر مقدونی ساقط می‌شود


منابع 

 

ادامه دارد … با ما همراه باشید …

ذوالقرنین قرآن، کوروش، اسکندر و… نیست. ( ۵ دلیل اول ) ، کلیک کنید . 

دوباره امتحان کنید

نهی استفاده از الکل(شراب) از نگاه قرآن

  قرآن ( مائده – ۹۰ ) یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَیْسِرُ وَالْأَنصَابُ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *