خانه / دیگرمطالب / سوره روم ادنی الارض

سوره روم ادنی الارض

بسم الله الرحمن الرحیم 

موضوع کنفرانس: سوره روم ادنی الارض

بخش مجری کنفرانس: اعجاز علمی قرآن

استاد ارائه دهنده : آقای علی علی نژاد


الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی أَنزَلَ عَلَىٰ عَبْدِهِ الْکِتَابَ وَلَمْ یَجْعَل لَّهُ عِوَجًا(سوره کهف,آیه ۱)
 حمد مخصوص خدایی است که این کتاب (آسمانی) را بر بنده (برگزیده) اش نازل کرد، و هیچ گونه کژی در آن قرار نداد.
یکی از زیباترین و بهترین فواید مطالعه در قرآن، آشنایی با انواع مختلف علوم و کسب اطلاعات در همه ی زمینه هاست،پزشکی, نجوم, فیزیک, شیمی, تاریخ, روانشناسی, جامعه شناسی, ریاضی,کامپیوتر, و… چه بسیار دانشمندانی که سالها در راستای علم قدم برداشته اند ولیکن بعدها متوجه عظمت قرآن شده اند و چه بسا ناراحت از اینکه ایکاش زودتر به کتاب خدا رجوع میکردند از جمله دکتر فریدون صحافی که در سن چهل سالگی به یکباره به مطالعات قرآنی بی نظیری پرداخت که مطالب اعجازهای علمی قرآن ، توسط ایشان در سایتهای مختلفی موجود می باشد و چه بسیار گفتنی های فراوان که در قرآن ذکر شده بود و مورد غفلت ما مسلمانان قرار گرفته و جای تاسف اینکه حتی، این موارد توسط غیر مسلمانان کشف شده است.

دکتر فریدون صحافی (http://drsahafi.blogfa.com/)

*قرآن،بیانگر همه چیز :
وَیَوْمَ نَبْعَثُ فِی کُلِّ أُمَّهٍ شَهِیدًا عَلَیْهِم مِّنْ أَنفُسِهِمْ وَجِئْنَا بِکَ شَهِیدًا عَلَىٰ هَٰؤُلَاءِ وَنَزَّلْنَا عَلَیْکَ الْکِتَابَ تِبْیَانًا لِّکُلِّ شَیْءٍ وَهُدًى وَرَحْمَهً وَبُشْرَىٰ لِلْمُسْلِمِینَ (سوره نحل/۸۹)
(به یاد آورید) روزی را که از هر امتی، گواهی از خودشان بر آنها برمی‌انگیزیم؛ و تو را گواه بر آنان قرارمی‌دهیم! و ما این کتاب را بر تو نازل کردیم که بیانگر همه چیز، و مایه هدایت و رحمت و بشارت برای مسلمانان است!

سوال:

*واقعا چرا چرخش زمین اولین بار توسط مسلمانان کشف نشد؟

*واقعا چرا چرخش خورشید بار اول توسط مسلمانان کشف نشد؟

*واقعا چرا بیان نظریه نازل شدن آهن از آسمان, توسط مسلمانان مطرح نگردید؟

*درمورد کشف عجایب زنبور عسل چه نظری دارید؟

*در مورد اعجازهای قرآن در مورد جنین چه نظری دارید؟

*در مورد عجایب و گفتنی های انجیر و زیتون چه نظری دارید؟مگر خداوند به این دو میوه قسم نخورده؟آیا قسم خداوند نعوذ بالله مشابه قسم ماست؟

*در مورد کشتی نوح چه نظری دارید؟

*در مورد جسد فرعون چه نظری دارید؟

*در مورد حرکت کوه ها،قاره ها،اتمسفر،زوجیت گیاهان,باروری و سنگینی ابرها،در مورد مهبانگ،سیاهچاله ها،چشمک زدن ستارگان و… چه نظری دارید؟

البته این جملات به هیچ عنوان به معنای نفی کامل مسلمانان در کشفیات علمی موجود در قرآن نیست، برای مثال یکی از بزرگان مسلمان ابوریحان بیرونیست.

آثار علمی ابوریحان بیرونی که ریاضی دان، ستاره شناس و تقویم شناس برجسته ای بود به زبان های فارسی و عربی نوشته شده است.

او درسن ۲۵ سالگی به گرگان مهاجرت کرد و اولین کتاب خود را در زمینه تاریخ تحت عنوان ” الآثار الباقیه عن القرون الخالیه” منتشر کرد. وی پس از بازگشت به خوارزم دیگر کتاب خود ” تحقیق ما للهند” وسپس “قانون المسعودی” و “التفهیم لاوائل صناعه التنجیم” را نوشت.

ابوریحان بیرونی را از اولین دانشمندانی می دانند که به موضوع “جاذبه زمین اشاره کرده بود. او در تالیفات خود گفته بود” اجسام به دلیل وجود جاذبه پیرامونی به زمین سقوط می کنند.

ابوریحان بیرونی

منبع

*معرفی سوره روم:

*این سوره شصت آیه دارد و در مکّه نازل شده است.

*همانند بسیارى از سوره‏هاى مکى، موضوع اصلى این سوره، مبدأ و معاد و گفتگوهاى اهل ایمان و کفر در این زمینه است.

*بخش عمده آیات این سوره، به ذکر نعمت‏هاى الهى در آسمان و زمین و نظام زوجیّت در گیاهان و حیوانات، آفرینش انسان از خاک و پیوند زن و مرد، تلاش در روز و خواب در شب، بارش باران و وزش باد و حیات زمین پس از مرگ مى‏پردازد.

*الم(۱)غُلِبَتِ الرُّومُ(۲)فی‏ أَدْنَی الْأَرْضِ وَ هُمْ مِنْ بَعْدِ غَلَبِهِمْ سَیَغْلِبُونَ(۳)*

 

مشاهده و تدبر آیات ۱,۲,۳ سوره روم به همراه لیست ترجمه ها

منبع


ترجمه های مختلف از آیات ١ تا ٣ سوره روم و تعبیرات مختلف از «ادنی الارض» :

*آیت الله مشکینی

۱٫الف ، لام ، میم. رمزهایی میان اللَّه و رسول اوست. کتاب ما مرکب از همین حروف است ولی احدی را توان آوردن مانند آن نیست. این کتاب از الف ( اللَّه ) به وسیله لام ( جبرئیل ) به میم ( محمّد صلّی اللَّه علیه و آله ) القاء شده. این کتاب دارای محکمات و این گونه متشابهات است.

۲٫رومیان مغلوب شدند ( و از پارسیان شکست خوردند )،

۳٫در نزدیک ترین سرزمین ( به حجاز که سوریه و اردن است ) و آنها پس از مغلوب شدنشان به زودی پیروز خواهند شد.


*آیت الله مکارم شیرازی

۱٫الم

۲٫رومیان مغلوب شدند!

۳٫( و این شکست ) در سرزمین نزدیکی رخ داد امّا آنان پس از ( این ) مغلوبیّت بزودی غلبه خواهند کرد.


*آیت‌الله موسوی همدانی (ترجمه‌المیزان)

۱٫الم

۲٫رومیان مغلوب شدند!

۳٫( و این شکست ) در سرزمین نزدیکی رخ داد امّا آنان پس از ( این ) مغلوبیّت بزودی غلبه خواهند کرد.


*استاد الهی قمشه‌ای

۱٫الم ( این حروف گفته شد که اسرار الهی است ).

۲٫این ( قرآن عظیم و ) آیات کتاب حکیم است. 

۳٫که هدایت و رحمت است برای نیکوکاران عالم.


*استاد مهدی فولادوند

۱٫الف ، لام ، میم.

۲٫رومیان شکست خوردند.

۳٫در نزدیکترین سرزمین ، و [ لی ] بعد از شکستشان ، در ظرف چند سالی ، به زودی پیروز خواهند گردید.


*جناب آقای صفوی (بر اساس المیزان)

۱٫الف . لام . میم .

۲٫رومیان در نبردشان با ایرانیان شکست خوردند.

۳٫میدان این نبرد و شکست در نزدیک ترین موضع به سرزمین حجاز بود ، و ] بدانید که [ رومیان پس از این شکستشان پیروز خواهند شد.


*حجت الاسلام انصاریان

۱٫الم

۲٫رومیان مغلوب شدند.

۳٫در نزدیک ترین سرزمین [ خود به حجاز که نواحی شام است ] ، و آنان پس از مغلوب شدنشان به زودی پیروز خواهند شد.


*مرضیه علمدار .ب – آیتی

۱٫الف، لام، میم.

۲٫رومیان مغلوب شدند،

۳٫در نزدیک این سرزمین. و پس از مغلوب شدن بار دیگر غالب خواهند شد،


*تفسیر نور استاد خرمدل

۱٫‏الف . لام . میم .‏

۲٫‏رومیان ( از ایرانیان ) شکست خورده‌اند .‏

۳٫( این شکست ) در نزدیکترین سرزمین ( به سرزمین عرب که نواحی شام است ، رخ داده است ) و ایشان پس از شکستشان پیروز خواهند شد.


بررسی شان نزول و زمان نزول آیات و مطابقت آن با جنگهای ایرانیان و رومیان:

بررسی شان نزول سوره روم – در ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.m.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%D9%88%D9%85_(%D8%B3%D9%88%D8%B1%D9%87)

مراد از «روم» در آیه شریفه یعنی «امپراطوری بیزانس» است که برشام وفلسطین تسلّط داشته در بعضی از قبایل جزیره العرب هم نفوذ وقدرتی به هم رسانیده بود . اکثر مفسّرین برآنندکه چون رومیان مغلوب پارسیان شدند مشرکین شاد گردیدند و گفتند رومیان که اهل کتاب بودند مغلوب مجوسیان شدند همچنین عرب مشرک هم بر مسلمانان پیروز خواهد شد. از این رو برای تسلّی خاطر مسلمانان سوره روم نازل گردید و درآن خبر غیبی پیروز شدن رومیان ذکر شد.

http://qurangloss.blogfa.com/page/room-1-50.aspx

*شأن نزول سوره روم در تفسیر نمونه :

آیات نخستین این سوره بدین سبب نازل شد که در آن هنگام که پیامبر صلّى اللّه علیه و آله در «مکّه» بود، و مؤمنان در اقلیت قرار داشتند، جنگى میان ایرانیان و رومیان در گرفت، و در این نبرد ایرانیان پیروز شدند.

مشرکان «مکّه» این را به فال نیک گرفتند و دلیل بر حقانیت شرک خود دانستند! آیات نخستین این سوره نازل شد و قاطعانه گفت: گرچه ایرانیان در این نبرد پیروز شدند اما چیزى نمى‏گذرد که از رومیان شکست خواهند خورد و حتى حدود زمان این پیشگویى را نیز بیان داشت.

*دیدگاه مورخان و علماء اسلامى:

در آئین زرتشت اشیاء به دو نوع تقسیم شده است: خوب و بد. خوب ها یک مبداء دارند و آن اهورامزدست یا سپند مینو. و بدها هم مبداء دیگرى به نام اهریمن یا انگره مینو دارند که ناپاک و پلید است.

 


*گذری بر اتفاقات جنگهای ایران و روم شرقی (۶۲۸–۶۰۲ میلادی):


 

در بخشی از جنگ‌های ایران و روم، نبردهایی بین امپراتوری بیزانس و امپراتوری ساسانی در سال‌های ۶۰۲ تا ۶۲۸ میلادی بین خسرو پرویز و امپراتوران بیزانس به نام‌های فوکاس و هراکلیوس رخ داد.

این جنگ به دلیل عمل خصمانه فوکاس که امپراتور قبلی موریس را به قتل رسانیده بود و خود را امپراتور بیزانس معرفی کرد رخ داد. خسرو پرویز به دلیل دینی که به موریس داشت از شناسایی او امتناع کرد و جنگ شروع شد. 

در ابتدا پیروزی‌های بسیار با ارزشی برای ساسانیان توسط دو فرمانده ایرانی به نام شهربراز و شاهین بدست آمد. خسرو دو لشکر با دو فرمانده به جنگ با بیزانس فرستاد، شهربراز را با لشکری به سمت اورشلیم و سپس مصر فرستاد و شاهین را به سمت آناتولی و تسخیر پایتخت. شهربراز موفق به تسخیر این سرزمینها و در آخر اسکندریه شد و شاهین هم با لشکری از انطاکیه عبور کرده، کاپادوکیه و آناتولی را تسخیر کرده و رهسپار فتح پایتخت بیزانس شد. در همین حین با خلع فوکاس، هراکلیوس امپراتور شد. هراکلیوس که از نزدیکی سپاه ساسانی به پایتخت هراس پیدا کرده بود ابتدا تصمیم به فرار به همراه خرانه امپراتوری از پایتخت گرفت، ولی مردم و روحانیون مسیحی به صدا درآمدند، بالاخره او راضی شد بماند. سپس هراکلیوس قوائی برای پایتخت گذاشته و خود در سال ۶۲۲میلادی عازم جنگ با ساسانیان شد. هراکلیوس در چند جنگی که در اطراف لازیکا، تفلیس و ارمنستان با شهربراز داشت به پیروزی رسید. شاهین به واسطه تندبادی که بر ضد قشون خود می‌ورزید، از محاصره قسطنطنیه دست کشید و به شهر کالسدون عقب نشینی کرد. شاهین بعد از این جنگ به دستور خسروپرویز به قتل رسید.

در سال میلادی۶۲۷ هراکلیوس مصمم شد که به دستگرد واقع در بیست فرسخی تیسفون که اقامتگاه خسرو پرویز بود برود. در این جنگ قشون ایرانی عقب نشینی کردند و ترسی که به خسرو مستولی شد، باعث ترک سپاه و فرار او به سمت پایتخت شد. با وجود این لشکر ایران مقاومت نمود تا قواء ایران در نهروان به هم ملحق و دویست فیل جنگی به قشون ساسانی ضمیمه شدند. هراکلیوس چون استقامت لشکر ایران را دید، از تعقیب خسرو و محاصره تیسفون دست کشید و به طرف گنزک در شمال رفت.

بعد از پایان جنگ در سال ۶۲۸میلادی خسروپرویز از پادشاهی خلع و توسط فرماندهان پادگان تیسفون و گروهی از بزرگان زندانی شد و در همان سال به قتل رسید.

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AC%D9%86%DA%AF_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86_%D9%88_%D8%B1%D9%88%D9%85_%D8%B4%D8%B1%D9%82%DB%8C_(%DB%B6%DB%B2%DB%B8%E2%80%93%DB%B6%DB%B0%DB%B2_%D9%85%DB%8C%D9%84%D8%A7%D8%AF%DB%8C)


*مطابقت اطلاعات سایت با وقایع ذکر شده در شاهنامه:

داخل پرانتز عرض کنم، برای بنده حقیر این موضوع جای سواله که چرا در شاهنامه از اکثر پادشاهان, ابیات شعر وجود داره ولی بنده نتونستم علی رغم شعرهای جعلی که در فضای اینترنت وجود داره، در این پی دی اف، بیت شعری در وصف ایشون پیدا کنم و جالب تر اینکه در نقطه مقابل از اسکندری که از نظر خیلی ها گجستک می باشد، شعر وجود دارد. اضافه میکنم از نظر ابوریحان بیرونی نیز کوروش، عامل بهمن(که در شاهنامه از ایشون یاد شده) در بابل بوده است!!


*وسعت امپراتوری روم و ساسانی

 

 

*صحنه ای از نبرد

سوره روم در سال هشتم قبل از هجرت نازل شده است و هجرت پیامبر در سال ۶۲۲ میلادی انجام شده است.

 هجرت محمد – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.m.wikipedia.org/wiki/%D9%87%D8%AC%D8%B1%D8%AA_%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF

* فِی بِضْعِ سِنِینَ لِلَّهِ الْأَمْرُ مِن قَبْلُ وَمِن بَعْدُ وَیَوْمَئِذٍ یَفْرَحُ الْمُؤْمِنُونَ. روم/۴

در چند سال همه کارها از آن خداست؛ چه قبل و چه بعد (از این شکست و پیروزی)؛ و در آن روز، مؤمنان (بخاطر پیروزی دیگری) خوشحال خواهند شد

* بِنَصْرِ اللَّهِ یَنصُرُ مَن یَشَاءُ وَهُوَ الْعَزِیزُ الرَّحِیمُ . روم/۵

به سبب یاری خداوند؛ و او هر کس را بخواهد یاری می‌دهد؛ و او صاحب قدرت و رحیم است!

*بررسی محل اتفاق جنگ و ادنی الارض


دریای مرده – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.m.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%DB%8C_%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9

%۸۷

دریای مرده (بحر المیت) که در غرب اردن، و شرق فلسطین (کرانه باختری) واقع شده‌است. در برخی منابع از آن با نام دریاچه نمک یاد شده‌است. سواحل اطراف آن پست‌ترین نقطهٔ خشکی‌های زمین است.این دریا برای این دریای مرده نامیده می‌شود که هیچ جانور یا گیاهی به طور دائمی در آن زندگی نمی‌کند.

ارتفاع گودترین نقطه آن ۴۲۲ متر کمتر از سطح دریا است. بیشترین عمق آب تاکنون از ۳۷۸ متر بالاتر نبوده‌است. ۶۷ کیلومتر طول و ۱۸ کیلومتر عرض دارد. حجم آب دریاچه ۸۱۰ میلیون متر مکعب است.

به دلیل ارتفاع پایین این منطقه از سطح دریا، پساب کشاورزی و پساب ناشی از خاکشویی مناطق دورتر به صورت چشمه‌هایی در کف این دریاچه به آن وارد می‌شود. پساب‌های کشاورزی حاوی مقدار زیادی املاح معدنی هستند. تبخیر گسترده و ورود دائمی آب شور باعث بالا رفتن شدید غلظت آب و جرم حجمی آن شده‌است، به گونه‌ای که انسان در این آب شناور می‌ماند.

فهرست کشورهای جهان بر پایه پست‌ترین نقطه – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

 

https://fa.m.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%AA_%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86_%D8%A8%D8%B1_%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D9%87_%D9%BE%D8%B3%D8%AA%E2%80%8C%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86_%D9%86%D9%82%D8%B7%D9%87

توجه نمایید که بعضی از کشورها دارای نقاطی هستند که پایین تر از سطح آب های آزاد است مثل بحرالمیت که پست ترین نقطه آن ۴۱۸ متر پایین تر از سطح اقیانوس ها بوده و در عین حال پست ترین نقطه کره زمین نیز هست.

جنوبگان(به انگلیسی: Antarctica) به قاره‌ای گفته می‌شود که پیرامون قطب جنوب، زمین را در بر گرفته‌است. این قاره سردترین نقطه کره زمین است و کمابیش تمام سطح آن با یخ پوشیده شده‌است. کشف این قاره در اواخر ژانویه ۱۸۲۰ صورت گرفت.

وبلاگ تخصصی جغرافیا- مرتفع ترین و پست ترین نقاط جهان

http://geo-hadadpour.blogfa.com/cat-85.aspx

۸ جای بی نهایت در زمین – کشکول

http://www.salek.ir/index.php?/archives/36-8.html

گودترین نقطه جهان چاله ماریانا در اقیانوس آرام است. عمیق ترین نقطه این چاله حدود ۱۱ هزار متر ژرفا دارد. اگر قله اورست را به درون این گودال بیندازیم قله آن بیش از دو کیلومتر در اعماق این اقیانوس فرو خواهد رفت.

دریای بحر المیت با ارتفاعی بیش از ۴۲۰ متر پایین تر از سطح آبهای آزاد پست ترین ساحل جهان را دارد. این دریاچه در مرز اردن و فلسطین اشغالی واقع است. جاده دور این دریاچه همچنین پست ترین جاده جهان است.

یخچال بنتلی در قطب جنوب ضخیم ترین یخ جهان است. عمق این یخ حدود ۲۵۵۵ متر است. این نقطه همچنین عمیق ترین نقطه جهان است که زیر دریاها یا اقیانوس ها نیست.البته افتخار پست ترین نقطه روی زمین کماکان متعلق به بحرالمیت است چرا که ساحل بحرالمیت روی خشکی ست و یخچال بنتلی پوشیده از آب (یخ) است.

*بررسی معنی واژه “ادنی”

 https://translate.google.com/m/translate#ar/fa/%D8%A7%D8%AF%D9%86%DB%8C

 

 

معنی ادنی | لغت نامه دهخدا

http://www.vajehyab.com/dehkhoda/%D8%A7%D8%AF%D9%86%DB%8C

 

معنی ادنی | فرهنگ فارسی معین

http://www.vajehyab.com/moein/%D8%A7%D8%AF%D9%86%DB%8C


*نتیجه:

در سوره روم، خداوند آیاتی نازل کرده در مورد جنگی میان ایرانیان و رومیان، در ادنی الارض، که منطقه نبرد در کنار بحر المیت می باشد، در بررسی ها متوجه شدیم این مکان پست ترین نقطه کره زمین می باشد,,از طرفی واژه ادنی به معنای پست تر و پایین تر نیز می باشد,,آیا می توان ادنی الارض را پست ترین سطح زمین معنا کرد؟

تا قبل از اختراع ماهواره و استفاده از آنها در علوم زمین شناسی و جغرافیا، اندازه گیری ارتفاع نقاط مختلف سطح زمین و مقایسه آنها با یکدیگر، کار بسیار سخت و غیر دقیقی بود. اما با اختراع ماهواره ها و استفاده از آنها در علوم زمین شناسی و جغرافیا، مقایسه ارتفاع نقاط مختلف زمین آسان شده است. امروزه با استفاده از امکانات پیشرفته ماهواره ای مشخص شده است که این محل پایین ترین نقطه زمین می باشد.


*نمامتن تهیه شده در باور باران*

 


*در ادامه مبحثی کوتاه و صرفا جهت ایجاد یک  زمینه ی فکری را بررسی  میکنیم.

بررسی در مورد سوره جایگاه سوره روم:

 

نکته ای که میتوان در مورد آن تفکر کرد و شاید در آینده بتوان موارد بیشتر را کشف کرد اینست که، سوره روم، سوره سی ام قرآن می باشد که در ابتدای آن از جنگ های, ایرانیان و رومیان صحبت به میان آمده و این در حالتی است که اوج این جنگ ها نیز در مناطقی با عرض جغرافیایی ۳۰،۳۱ بوده که در قرآن به ادنی الارض هم اشاره شده که عرض جغرافیایی آن متغییر بین ۳۱ تا ۳۲ می باشد .

مشابه چنین موردی, در سوره حج صادق می باشد، بطوریکه سوره حج بیست و دومین سوره قرآن بوده و از طرفی شهر مکه و کعبه نیز در حدود عرض تقریبی ۲۲ درجه جغرافیایی و بصورت دقیق تر (۲۱:۲۵) قرار گرفته اند.

 

*آیه ی ۱۲۵ از سوره ی ۲:

وقتی شروع به ختم قرآن می کنیم در این آیه برای اولین بار با کلمه ی بیت مواجه می شویم که بیت در لغت به معنای خانه و در این آیه مراد همان خانه ی خدا است. اگر شماره ی سوره و آیه را کنار هم قرار دهیم عدد ۲۱۲۵ حاصل می شود این عدد را می توانیم بصورت ۲۱:۲۵ (بیست و یک دقیقه بیست و پنج ثانیه) نیز بنویسیم. حال اگر سری به نقشه بزنیم خواهیم دید که موقعیت جغرافیایی بیت الله الحرام دقیقا ۲۱:۲۵ (درجه ی شمالی) می باشد.

وَإِذْ جَعَلْنَا الْبَیْتَ مَثَابَهً لِّلنَّاسِ وَأَمْنًا وَاتَّخِذُوا مِن مَّقَامِ إِبْرَاهِیمَ مُصَلًّى وَعَهِدْنَا إِلَىٰ إِبْرَاهِیمَ وَإِسْمَاعِیلَ أَن طَه

دوباره امتحان کنید

شگفت‌انگیزترین اعجاز قرآن کریم که به تایید دانشمندان رسید+فیلم

قرآن کریم معجزه ی جاوید آخرین فرستاده خدا، حضرت محمد (ص) است. این کتاب بیانگر …